Už od jara jezdí lesníci po českých a moravských městech a zájem o jejich veřejné prezentace pod názvem „V zájmu lesa“ je vysoký. Lidé chtějí slyšet, co se děje s našimi lesy, proč nejsou v tak dobré kondici jako bývaly, a co s tím lze dělat.

Zástupcům obou lesních podniků dnes naslouchají také ministři a poslanci. Na krajské úrovni se scházejí krizové štáby, které hledají místo pro uskladnění dřeva nebo koordinují těžební práce třeba s opravami silnic. Zkrátka o lesích se všude mluví a je to jenom dobře.

Je to velký krok vpřed.

U nás na Opavsku se klimatické změny začaly projevovat nejdříve, už před dvaceti lety. Tehdy se o rostoucích teplotách, nízkých srážkách a dalších projevech ještě nemluvilo. Všichni se divili, proč se u nás lesům nedaří,“ říká jeden z přednášejících a zároveň zkušený lesní správce z Opavy, František Musil. „Dnes u nás místo smrků roste deseti- až patnáctiletý smíšený les a my jezdíme předávat zkušenosti do dalších regionů, které se potýkají s úplně stejnými problémy.

Zdroj: Youtube

Každá krize je i příležitost.

Příležitost najít nová lepší řešení. Jedním z nich je novela lesního zákona, která by vlastníkům lesů umožnila rychleji zasáhnout v případě kalamit. Na jaře se o novele toho zákona mluvilo jako o zbožném přání a dnes už je na stole konkrétní návrh. Vláda ho chce projednat zrychleně. Mohl by tedy platit ještě v průběhu zimy, dřív než sucho a po té kůrovec znovu udeří.

Ministerstvo zemědělství také přidalo peníze určené na asanaci lesa, jde o stovky milionů korun zejména pro drobné vlastníky lesů.

Ve hře je rovněž plošné omezení plánovaných těžeb dřeva až na jeden rok. Jde o přísné opatření, které by postihlo vlastníky lesů, jejichž lesy jsou zdravé. Vedlo by však z zlepšení odbytu dřeva a zastavení propadu cen. Prozatím má omezenou těžbu zdravých stromů jen státní podnik Lesy ČR, těžit smí pouze poškozené smrkové a borové stromy. Kromě toho se státní podnik zavázal, že ve vlastních skladech dlouhodobě uskladní až 1 mil. m3 vytěženého dřeva – to by mělo výrazně pomoci drobným vlastníkům lesů s jejich prodejem dřeva z kalamit.

Také v dopravě dřeva se blýská na lepší časy. Železniční dopravce ČD Cargo už má 500 nových vagónů na dřevo a dalších 500 starších vagónů se opravuje a budou brzy k dispozici. Velký objem dřeva se tak přesune ze silnic na koleje. Obce zase budou moci začít čerpat peníze na opravu místních komunikací poničených těžkou kamionovou dopravou.

Zdroj: Asset Media

Je čas sázet stromy. Přijďte taky.

O situaci v lesích se zajímá také mnoho lidí, kteří žádný les nevlastní, jen není jim jedno, v jaké krajině žijí. Tito lidé se často zajímali, jak by mohli lesům aktivně pomoci. Právě pro ně lesníci státního podniku Lesy ČR připravili sérii akcí, které proběhnou přímo v lese. Zájemci si běžnou práci lesníků – uklídí kousek lesa a zkusí si sázet stromy.

Sázení stromů nejčastěji probíhá brzy na jaře a na sklonku podzimu, v době, kdy je půda alespoň trochu vlhká. To zvyšuje šanci, že se sazenice stromů dobře ujmou. První akce tohoto druhu proběhnou k podhůří Jeseníků, kde je situace nejvážnější. www.vzajmulesa.cz

KDY: 3. a 10. listopadu 2018
KDE: lesní správa Bruntál, lesní správa Šternberk

Kvůli omezené kapacitě je nutná rezervace míst.
https://vzajmulesa.cz/akce/sazeni-stromku-na-ls-sternberk-2/
https://vzajmulesa.cz/akce/sazeni-stromku-na-ls-bruntal-2/