Na správnou péči o balkonovou zahrádku ale není univerzální odpověď. Každý balkon je totiž jinak velký a jinak situovaný – zatímco balkony orientované na západ a jih jsou velmi slunné, balkony směřující k východu a severu jsou po většinu dne převážně stinné. Před zakládáním zahrádky je proto nutné zjistit, co vaše rostliny potřebují a zdali se jim bude u vás dařit. 

Dbejte na správné umístění a péči 

Některé rostliny zbožňují celodenní žár slunce, některé naopak potřebují dostatek stínu. Pokud má váš balkon oboje, ujistěte se, že máte postavené rostliny na správném místě. Vyhnete se tak rychlému usychání nebo hnilobě. Sázíte-li rostliny už od semínka, silně doporučujeme řídit se pokyny na etiketě balení.  „Rostlina by měla mít vše potřebné pro kvalitní růst, neměla by ale být na balkoně překážkou,” říká profesor Josef Jančář, který stojí v čele firmy Escube vyrábějící multifunkční půdní přípravky. „Okrasné rostliny zejména během léta potřebují dostatečnou závlahu a nemělo by se zapomínat také na přihnojování, protože investují spoustu energie do tvorby květů,” dodává Jančář.

To samé platí i pro zalévání a hnojení zvláště v tropických dnech. Některé rostliny potřebují vodu i několikrát denně, některé bez závlahy den přežijí. Katastrofám ale můžete předejít dobře připraveným substrátem, který je dobře pro zálivku propustný a je schopen udržet vláhu i s dostatkem živin. K tomu například pomáhá multifunkční půdní prostředek Escube, který svými vlastnostmi zlepšuje využití látek obsažených v substrátu nebo dodaných přihnojováním a zvyšují účinnost, se kterou rostliny všechny potřebné látky ze substrátu získávají a které jsou nezbytné ke kvalitnímu růstu i plození. „I když je zahrádka na balkoně menší, nemělo by se zapomenout na dobré hnojení. To je ostatně základem úspěchu. Komponenty prostředku ESCUBE vyrobeného z přírodních látek působí pozitivně jak na vitalitu samotné rostliny, tak na lepší využití substrátu. Obsažené biostimulanty pomáhají urychlit klíčení semen a rozvoji kořenového vlášení, díky čemuž podporuje množství přijatých živin z půdy,” přibližuje Jančář.

Jak si můžete vytvořit zahrádku na balkoněZdroj: ESCUBE, s.r.o.

Zelenina i bylinky mají na balkoně své místo 

Na balkoně vám vyroste cokoliv, pokud k tomu máte dostatečně velké květináče a truhlíky. Myslete ale vždy především na časové možnosti, které můžete svým rostlinám věnovat. Chodíte-li denně do práce, pak je nejlepší vybírat takové plodiny, kterým přes den neuškodí pár hodin nepozornosti. Alternativou je investice do samozavlažovacích truhlíků. 

Ideální pro balkonové pěstování je zelenina, která plodí za sezonu několikrát a delší dobu, a které rostou do výšky. Dominantou většiny balkonu jsou proto rajčata a papriky. Dobře se tam daří i ředkvičkám, salátům, cibulkám, chilli papričkám, ale i fazolím a lilku, máte-li dostatek prostoru. 

Růst bylinek je stejně tak jednoduchý a rozmanitý. Potřebují více pozornosti (důležité je pravidelně zastřihávat), jsou ale dost odolné a zvládnou tak i větší teplotní výkyvy. Balkony v Česku nejvíce obsazuje bazalka, petržel, kopr, oregano, tymián, meduňka nebo šalvěj. Doporučujeme také investovat do víceletých bylinek jako je pažitka, máta nebo rozmarýn, které vám vydrží až několik sezón. Na podzim ale přenášejte bylinky do tepla, žádná z nich by se neměla většímu chladu vystavit. 

Buďte originální 

Zahrádka na balkoně nemá jednotnou doporučenou podobu. Balkon má spoustu pozitivních vlastností, které můžete pro váš specifický růst rostlin využít. Buďte proto především originální a nápadití. Jako květináče využívejte vše, co vám domov dá. Kontejnerem na rostliny může být kterýkoliv materiál malých i velkých rozměrů. Myslete u toho ale na kvalitní systém odvodnění. „Příliš málo ale i příliš mnoho vody škodí. U rostlin pěstovaných v květináči to platí dvojnásob. Pokud je vody málo, rostliny nezískávají dostatek živin z půdy. Pokud je vody zase příliš, rostlinkám mohou kořeny postupně uhnít,” říká Josef Jančář z Escube. 

Stavějte do výšky nebo i v květináčích kombinujte vedle sebe zeleninu i bylinky. Dopřejete si tak nejen efektivnější využití prostoru, ale některým rostlinám diverzitou i prospějete. 

Ať už se snažíte o částečnou potravinovou soběstačnost, nebo si chcete jen zpříjemnit domácí kuchyni, utvořte si zahrádku tak, aby vám nebyla překážkou nebo přítěží. Zahrádkaření by mělo mít hlavně o radosti a relaxaci, ať už je na velké zahradě nebo na balkoně.