Zdislav Zítek drží pevně v rukou společnost ZTVZ Velké Hamry a buduje její dobré jméno a historii, která se začala psát již před rokem 1905. Z té doby totiž pochází první dohledatelné zmínky o existenci živnosti rodu Zítkových ve Velkých Hamrech, ale pravděpodobně jejich obchodní aktivity sahají ještě o něco dále.

 „Písemnosti, které jsem objevil, se zmiňují o dvou bratrech Zítkových, kteří působili ve Vysokém nad Jizerou, odkud naše rodina pochází. Jeden z nich byl obchodník (praděd) a druhý, můj strýc, stavitel,“ vypráví Zdislav Zítek.

Do historie regionu se zapsal výrazným písmem jeho strýc Oldřich Zítek, který je stavitelem známé Kramářovy vily anebo se podílel na výstavbě sokolovny ve Velkých Hamrech, kam se rodina později přesunula. Zítkovi v městečku působili jako obchodníci, vedli velkoobchod s koloniálním zbožím, prodejnu s medicinální drogerií, prodávali fotoaparáty, a dokonce provozovali benzinovou pumpu. „Dokonce moji předci vyráběli likéry studenou cestou a želatinové bonbony,“ podotýká Zdislav Zítek a přibližuje tak život své obchodnické rodiny v období první republiky.

 Zdroj: archiv rodiny

Přišli o všechno

Podnikání rodu zarazila až druhá světová válka, kdy velkoobchod zabavili Němci, a i když ho pak rodina Zítkových dostala zpět, neužila si jej příliš dlouho. S nástupem komunistického režimu o něj opět přišla a jejich prodejny se staly součástí státních podniků. „Tehdy skončili moji rodiče a babička takřka na ulici, ale po různých peripetiích zůstali v zabaveném domě alespoň bydlet, a tak se táta postaral alespoň částečně o dům,“ vzpomíná Zdislav Zítek a přidává takřka neuvěřitelnou historku: „Na dům a podnikání si v začátcích brali prarodiče půjčku. A i když jim pak majetek zabavili, moje babička musela až do sedmašedesáti let pracovat v podniku Elektropraga a dluh splácet.“

Rodinný podnik oživil až po revoluci právě Zdislav Zítek. Majetek stát v restituci vrátil, ale navázat na prvorepublikové podnikání už nebylo tak snadné. Přesto se povedlo rodinnou tradici opět probudit. Zdislav Zítek opustil svou práci ve Slov-Airu a od letadel přešel k houskám, mléku (potraviny, drogerie). „Koloniál fungoval i v době, kdy patřil státu, tak jsme jej převzali i se zaměstnanci a otevřený je dodnes. V roce 1991 vše fungovalo dobře. Z prodeje potravin jsme naši činnost rozšířili na drogerii, hračky, cukrárnu, provozovali jsme novinovou službu a v Tanvaldu prodejnu Papír, hračky. Postupně se situace změnila. Potraviny držím spíše z nostalgie, funguje i obchod Papír, hračky a nyní se zaměřuji nejvíc na truhlářství a zámečnictví,“ popisuje Zdislav Zítek.

Energii vložil do truhlařiny

Firma ZTVZ, a. s., dříve Truhlářství Zítek, existuje od 90. let. V roce 1994, kdy končila Seba a postupně zavírala provozy, přišla skupina lidí o práci. Tak si Zdislav Zítek pronajal bývalou truhlárnu patřící dříve sklárně Kavalier Držkov a rozběhl výrobu. Truhlářství v Držkově ale začalo být postupně firmě malé, přicházelo stále více zakázek a práce, a tak se musel majitel poohlédnout po nových prostorách. Koupil část objektu patřícího původně do majetku Seby Svárov, proměnil firmu v akciovou společnost a vzniklo ZTVZ – truhlářství a zámečnictví.

„Děláme vše, od stavební truhlařiny až po nábytkovou výrobu. Pro koncové zákazníky vyrábíme například kuchyňské linky, obývací stěny, koupelnový nábytek a další. Děláme také interiérové dveře a tvarové dýhování. Často také dodáváme vybavení obchodů a restaurací. Vyrábíme například vybavení pro řetězec LIDL, do prodejen Makro – vstupy pro zlaté zákazníky, jejich vinotéky, pekárny, vše, co je ze dřeva,“ popisuje Zdislav Zítek.

Úzce spolupracuje firma i s truhláři, kteří si nechávají vyrobit zejména složitější, tvarované věci. Truhlářství vlastní CNC stroje, které suplují celou linku a dokážou naprosto přesně vytvořit díl, který by člověk vyráběl velmi dlouho a složitě. „Navíc zpracováváme celou výrobní dokumentaci, produkt vyrobíme a pak i na místě zákazníkovi namontujeme,“ vysvětluje Zdislav Zítek. Firma ZTVZ také úzce spolupracuje s architekty.

Práci firmy ZTVZ můžete vidět i na mnoha veřejných místech, například její truhláři vytvořili v pasáži Broadway v Praze obchod s čaji. Pro vlasové studio Bomton vyrobili dle návrhu architekta tvarované obklady na zdi, které připomínají zvlněné vlasy. Také dřevěné zařízení kaváren Rioba v Děvínské Nové Vsi (Metro SK) a Karlových Varech Makro CZ je prací hamrovských truhlářů. Firma tvoří rovněž řadu zakázek na přání zákazníků, naposledy například netradiční celomasivní páteřové schodiště.

A jaké vize se povedlo realizovat? „rozšířili jsme truhlářskou výrobu o dýhárnu a máme vlastní výrobu na sesazování a lepení dýh," dodává Zdislav Zítek.

www.ztvz.cz

Zdroj: ZTVZ, a.s.