Sledujeme délku a kvalitu spánku, tepovou frekvenci, množství kroků za den nebo počet vystoupaných pater. Jak tyhle údaje mohou zlepšit kvalitu života? Prozradíme pár triků, jak využít chytré hodinky na maximum, jak „hacknout“ své tělo k lepším výsledkům a zlepšit díky tomu tělesnou kondici.

Začněte maličkostmi: S chytrými hodinkami se každý krok počítá

Přepálit začátek rozhodně neznamená cestu k úspěchu. Snažit se od prvního dne lámat rekordy vede spíše k vyčerpání, vyhoření a únavě. Každá změna přináší nejlepší výsledky, když je postupná a hlavně konzistentní. Pokud začínáte běhat, také se rovnou nehlásíte na maraton.

K biohackingu ideálně přistupujte podobně. Pořídili jste si své první chytré hodinky a nemůžete se dočkat, až využijete všechny funkce? Pokud jste dosud nevedli příliš aktivní životní styl, zaměřte se ze začátku například na denní počet kroků.

Zařaďte každý den více přirozeného pohybu – místo jízdy výtahem jděte po schodech, každou hodinku se zvedněte od stolu a projděte se. Jděte z práce kousek pěšky třeba na vzdálenější zastávku. I takové maličkosti vám na konci dne, týdne a měsíce přinesou překvapivé výsledky. Za zdravý počet se považuje hodnota kolem 10 000 kroků denně.

Fitness náramky: Co vám prozradí tepová frekvence

Co vám během tréninku říká tepová frekvence? Ukazuje, jakou činnost musí srdce vynaložit, aby rozproudilo krev do celého těla. Čím vyšší tepovka, tím větší námaha. A čím lepší fyzická kondice, tím nižší tepová frekvence i při vyšší zátěži.

Pokud se například rozhodnete poprvé v životě vyběhnout a dáte si za cíl, že poběžíte v tempu jeden kilometr za pět minut, pravděpodobně vám tepovka vystřelí do vesmíru, velmi rychle se zadýcháte, unavíte a možná vás čeká bonus v podobě nepříjemných křečí. A celý kilometr v takovém tempu ani neudržíte.

Tepová frekvence by se během aktivity neměla pohybovat v příliš vysokých hodnotách (160 tepů za minutu a více). Hlavně v začátcích tréninku se doporučuje aktivita spíše s nižší tepovou frekvencí.

Fitness náramky a chytré hodinky vám mohou ukázat tzv. aerobní a anaerobní zátěž. Co to znamená a jaký vliv mají typy zátěže na tepovou frekvenci a kvalitu tréninku?

Aerobní zátěž je nejčastěji spojená s nižší tepovou frekvencí. Během takové aktivity je dech klidnější, nedochází k zadýchávání, tělo dostává dostatek kyslíku. Do aerobní zátěž patří svižnější chůze nebo pomalejší běh tzv. jogging. Takový typ zátěže je ideální pro začínající sportovce.

Anaerobní zátěž představuje aktivitu s vysokou tepovou frekvenci. Během anaerobní zátěže dochází k rychlejšímu vyčerpání, tělo není tak dobře zásobené kyslíkem, ve svalech se hromadí kyselina mléčná a regenerace po takové aktivitě trvá mnohem déle.

Chytré hodinky: Hlídají spánek a pomůžou tělu „dobít“ baterky po tréninku

K fyzické aktivitě neodmyslitelně patří kvalitní a dostatečně dlouhý spánek. Pokud budete neustále trénovat, ale nedopřejete si dostatek odpočinku, pak se nejen nikam neposunete, ale spíš si uškodíte.

Sledovat, jak máte „nabité baterky“ vám pomůže zlepšit fyzickou i psychickou kondici. Proto je kvalitní spánek jedním z pilířů biohackingu.

Třeba chytré hodinky Samsung Galaxy Watch dávají každý den tipy a rady, jak spánek zlepšit. Poradí vám, jak si naplánovat kvalitní spánkový režim, umí vyhodnotit jednotlivé fáze spánku i zaznamenají míru okysličení krve. Díky tomu se lépe připravíte na celý den a přizpůsobíte si fyzickou aktivitu tak, aby vám přinesla nejlepší výsledky. Pokud se totiž špatně vyspíte, nemá smysl tělu ještě přidávat další zátěž. Dlouhý a kvalitní spánek vám naopak umožní intenzivnější trénink.