„Při šedém zákalu neboli kataraktě dochází ke snížení průhlednosti lidské čočky, a to nejčastěji v důsledku stárnutí. Většinou se objevuje ve věku 60 až 75 let a příznakem je zamlžené, zhoršené a zkreslené vidění na blízko i do dálky a také citlivost na světlo,“ vysvětluje primářka Oční kliniky DuoVize Praha, MUDr. Lucie Valešová.

Operace šedého zákalu je bezpečná, rychlá a nebolí

Oční kapky ani silnější brýle v tomto případě nepomohou. Šedý zákal lze úspěšně léčit jedině operací, během které se původní zkalená lidská oční čočka nahrazuje umělou nitrooční čočkou. „Jedná se o rychlý a bezpečný chirurgický zákrok, kterého není třeba se obávat. Operace trvá asi 15 minut a provádí se v místním znecitlivění kapkami, takže pacient nic necítí. Po krátkém odpočinku může pacient s doprovodem odejít domů. Operací šedého zákalu provádíme na našich klinikách několik tisíc ročně, takže s tímto zákrokem máme bohaté zkušenosti,“ popisuje docentka Šárka Skorkovská, primářka brněnské Oční kliniky NeoVize.

Léčbě šedého zákalu vždy předchází podrobné oční vyšetření, jehož součástí je i takzvané rozkapání očí, aby lékaři mohli řádně vyšetřit také zadní segment oka. Na základě výsledků vyšetření doporučí lékaři nejvhodnější typ umělé nitrooční čočky. To vše s ohledem na zdravotní stav očí a pacientovy požadavky na kvalitu vidění po operaci. Implantovaná nitrooční čočka zůstává v oku natrvalo až do konce života.

Odstranění šedého zákalu vám přinese radost do životaZdroj: Neovize Group/archiv

Operace hrazená zdravotní pojišťovnou

Předoperační vyšetření očí i operaci šedého zákalu s implantací monofokální nitrooční čočky plně hradí zdravotní pojišťovny. Kromě odstranění šedého zákalu koriguje monofokální čočka dioptrie na jednu zaostřovací vzdálenost – pacient si tak může vybrat, zda po operaci odloží brýle na čtení nebo do dálky. Oční chirurgové v NeoVizi a DuoVizi v rámci zákroku hrazeného pojišťovnou implantují vysoce kvalitní monofokální čočky se žlutým filtrem chránícím sítnici od renomovaného výrobce Alcon.

Moderní oční medicína má široké možnosti

Kromě monofokální čočky bez doplatku je možné zvolit i prémiové řešení. Například trifokální nitrooční čočka umožňuje společně s šedým zákalem odstranit i dioptrie na všechny zaostřovací vzdálenosti: na čtení, na počítač i do dálky. Torická nitrooční čočka zase koriguje astigmatismus neboli cylindrické dioptrie. A asférická čočka zlepšuje vidění za zhoršených světelných podmínek, tedy třeba při večerním řízení nebo sledování televize.

Těm, kdo mají strach s použití skalpelu při oční operaci, nabízí Oční kliniky NeoVize Brno a DuoVize Praha možnost zvolit operaci šedého zákalu s asistencí femtosekundového laseru LenSx. Precizní laserový paprsek nahrazuje veškeré ostré nástroje a chirurg tak vůbec nepoužívá skalpel. „Pacienti, kteří dosud váhali s operací, protože měli obavy ze skalpelu a zásahu do oka, se díky využití laseru zákroku nebojí a jsou klidnější,“ potvrzuje primářka Valešová.

Odstranění šedého zákalu neodkládejte

Odstranění šedého zákalu je nejlepší podstoupit hned, jakmile se onemocnění projeví. V pokročilých stádiích šedého zákalu bývá zkalená oční čočka tvrdší a její odstranění je náročnější.

I když epidemie koronaviru přinesla spoustu omezení, operaci šedého zákalu je možné podstoupit i nyní. „Na našich klinikách dodržujeme opatření proti šíření viru, kterými chráníme naše pacienty i personál. Investovali jsme do desinfekčních a ochranných pomůcek. Díky tomu nyní můžeme provádět veškerá vyšetření i operace,“ vysvětluje primářka Skorkovská.

Díky moderním metodám je operace šedého zákalu bezpečná, rychlá a bezbolestná. Není čeho se obávat. Čím dříve na operaci půjdete, tím dříve se vrátíte ke svým koníčkům a radostem. Čeká na vás kvalitní život plný zážitků a barev.

Chcete vědet více o šedém zákalu a jeho léčbě? Poslechněte si bezplatný on-line seminář Očních klinik NeoVize a DuoVize, který proběhne v úterý 8.prosince 2020 od 10:00 hodin. Registrujte se zde

Oční klinika NeoVize, Viniční 235, Brno-Židenice,  www.neovize.cz
Oční klinika DuoVize, Budějovická 778/3a, Praha 4, www.duovize.cz

Odstranění šedého zákalu vám přinese radost do životaZdroj: Neovize Group/archiv