Plzeň si události spojené s osvobozením americkou armádou připomene ve dnech 5. – 8. května. Po uplynulých dvou letech, kdy byl program kvůli covidové pandemii zajištěn prostřednictvím on-line přenosů, se letošní oslavy uskuteční opět v tradiční formě. Přítomni budou někteří američtí a belgičtí veteráni, kteří se podíleli na osvobozování západních Čech v květnu 1945. 

Část vojensko-historického programu se vzhledem k revitalizaci parku za OC Plzeň Plaza přesouvá do sadového okruhu. Šafaříkovy a Křižíkovy sady včetně Proluky obsadí kluby vojenské historie Tommy & Yankee a 16. obrněné divize. K vidění tu budou i vozidla těžké a lehké obrněné techniky, mezi nimi plně pojízdný střední tank Sherman M4A4 a průzkumné automobily Ford M8, polopásové halftracky nebo těžký tahač Diamond. Připravena je také interaktivní stezka pro rodiny s dětmi, která v sobotu 7. května propojí jednotlivá místa v centru města. 

V nové lokalitě U Ježíška se představí Kombinovaný oddíl reprezentující odkaz Československé samostatné obrněné brigády se zahraničními účastníky z Holandska, Anglie a Slovenska, kteří přijedou s dobovou technikou. V premiéře tady návštěvníci uvidí zrekonstruovanou ambulanci Austin K2/Y. Své zázemí bude mít U Ježíška rovněž tábor RAF A WAAF, v jehož blízkosti bude usazena replika stíhacího letadla Spitfire 1:1 v markingu 312. československé stíhací perutě RAF a legendy Otty Smika, který by se letos v lednu dožil 100 let. 

Armádní střelecký stadion v Lobzích bude patřit prezentaci vzdušných a pozemních sil a speciálních složek Armády České republiky včetně vojenské policie a předvedení výcviku sebeobrany MUSADO. 

Populární Convoy of Liberty se zhruba dvěma sty vojensko-historickými vozidly a technikou a částí techniky české armády je naplánován na nedělní dopoledne. Doprovodí jej přelet dobových letounů, z nichž jedním bude Hawker Hurricane Mk. IV, který se v Plzni představí poprvé. 

Kulturní program na náměstí Republiky zahájí rozhlasový Big Band Gustava Broma s Danem Bártou. V dalších dnech vystoupí například Boogie Boys, Plzeňská filharmonie s programem The Best of America, Rudolf Křesťan & Druhá tráva, Samson a jeho parta nebo Taxmeni. Část hudebního programu zaměřeného na folk a country se představí v prostoru před muzeem Patton Memorial Pilsen. 

Slavnostní večer Thank you, boys! v režii Michala Cabana se odehraje na náměstí Republiky v sobotu 7. května od 20 hodin a bude věnován vojákům - hrdinům, kteří bojovali a v současné době opět bojují za svobodu. 

www.slavnosti svobody.cz