Na posledním zasedání zastupitelstva města navrhlo hnutí Ostravak, aby podobně jako město podpořilo drobné ostravské podnikatele postižené vládními restrikcemi vlády kvůli koronaviru, opět vypsalo program, díky kterému by mohly požádat o jednorázový finanční příspěvek z rozpočtu města sportovní, kulturní a volnočasové organizace. Především drobné kluby, oddíly, kulturní spolky i organizace zabývající se trávením volného času dětí a mládeže postihl prudký nárůst cen energií a to, že jich mnoho skončilo v režimu DPI (dodavatel poslední instance).

„Že platíme od ledna více za pronájem tělocvičny nám ani tak nevadí, ale klub v rámci svých úspor snížil v tělocvičně teplotu, a to je pro nás diskomfort. Za takových podmínek skočíme letošní zimní sezónu a jestli se domluvíme na dlouhodobý pronájem na příští sezónu budeme hodně zvažovat,“ řekl pan P., který pravidelně chodí s partou kamarádů na florbal. Situace je obdobná i jinde. Řada rodičů si stěžuje na zimu v tělocvičnách, sálech či dalších prostorách, kde jejich děti chodí na kroužky i tréninky.

Zdroj: Ostravak, hnutí občanů

„Prioritou našeho hnutí je, aby ve městě fungovaly sportovní, kulturní a jiné organizace zajišťující volnočasové aktivity, které jak víme, se nyní potýkají s existenčními problémy kvůli krachu řady společností na energetickém trhu. Proto chceme finančně podpořit volnočasové organizace, aby nedošlo k ukončení jejich aktivit, případně ke zdražení různých klubových poplatků, které by mohly v závěru znamenat to, že by rodiče již poplatky nemohli hradit. Navrhli jsme, aby město co nejdříve vypsalo program, díky kterému by mohly organizace čerpat jednorázově řádově desetitisíce korun, tak aby měly na běžný provoz a zvládly nárůst cen energií,“ zdůvodnil návrh hnutí Ostravak Lukáš Semerák.

Zdroj: Ostravak, hnutí občanů

Jednoduchá a rychlá forma podpory z rozpočtu města těm, kteří potřebují pomoci, se v minulých letech velmi osvědčila. Ostravak, hnutí občanů požádalo vedení města, aby návrh na vypsání dotace pro podporu spolků se zvýšenými náklady na energie předložilo ke schválení v co nejkratším termínu. Zda-li se to stihne již na dubnové jednání zastupitelstva, uvidíme.

Zdroj: Ostravak, hnutí občanů

Zadavatel: Ostravak, hnutí občanů
Zpracovatel: Ostravak, hnutí občanů