Stačí jen správně odpovědět na otázku:

Obuv SANTÉ lze také koupit:

A)  V široké síti lékáren a zdravotních obchodech

B)  V běžných drogeriích

Odpovědi zasílejte od 7. do 9. dubna na e-mailovou adresu soutez@denik.cz.

Vyhrává 10., 50., 100., 150. správná odpověď.

Nápovědu hledejte na: www.sante-zdravotni-obuv.cz

Staráte se o své nožky jen v létě, kdy je více ukazujete v sandálech či jiných otevřených botách? Péče o nohy i v jiných ročních obdobích je ale přitom stejně důležitá, i když jsou vaše nohy více „schované“. Mimo jiné i proto, že jim v tu dobu hrozí řada zdravotních problémů. Přinášíme vám několik rad, jak o svá chodidla, prsty, paty i nárty správně pečovat po celý rok.

Kvalitní obuv je základ

Nejen v zimním období je nejdůležitější vsadit na koupi kvalitních bot od renomovaných výrobců. Konkrétně zimní boty by měly být voděodolné a prodyšné, aby vaše chodidla mohla správně dýchat a tolik se nepotila. „Právě od chodidel v chladných měsících můžeme nejčastěji nastydnout. Proto je velmi důležité vybrat kvalitní obuv, která vás bude chránit před mrazem a vlhkostí. Samozřejmostí je také to, aby vám bota na noze správně seděla a nevznikaly vám zbytečně puchýře nebo odřeniny," vysvětluje Irena Sehnalová, specialistka prodeje z Ateliéru zdravého obouvání na pražských Vinohradech. Stejně tak na jaře nebo na podzim, kdy se očekává větší množství srážek a všude je mokro, jsou kvalitní a vodě odolné boty alfou a omegou pro naše zdraví. V létě je zase zásadní prodyšnost. Společným jmenovatelem jsou pak kvalitní materiál a celkové pohodlí, které nám bota poskytuje.

Přezouvejte se

Ruku na srdce, přezouváte se doma? Ráno se obujete do práce a po návratu z práce domů si sundáte boty a zůstanete jen v ponožkách či na boso? Tak to neděláte dobře. Nohy totiž celý den „pracují" a mění svůj objem a teplotu. Když celý den prochodíte v uzavřených botách, tak vaše prsty i chodidla trpí v sevření a zvýšené teplotě. Otoky nohou a další zdravotní problémy pak na sebe nenechají dlouho čekat. Dobré je po příchodu domů nebo ve vhodných situacích ulevit namáhavým nohám a chodidlům tím, že se přezujete do otevřených pantoflů. Noha vám bude lépe dýchat a dojde i k lepšímu prokrvení. Na druhou stranu je chození na boso určitě zdravé, ale ne každém povrchu. „Chodit na boso je pro člověka přirozené a vhodné, ale jen na přírodním podloží. Dochází totiž ke správnému prokrvení nohou. Nevhodné je ale chodit na tvrdém povrchu, protože časem může přijít například komplikace v podobě zborcené nožní klenby," doplňuje Irena Sehnalová.

I vaše nohy potřebují hydrataci

Většinu času v zimních měsících trávíme v uzavřených botách. Oproti létu, kdy mohou naše nohy lépe větrat, je v zimě neustále vystavujeme vyšším teplotám v obuvi a naše pokožka je velmi zatěžkávána. Navíc mrazivé počasí napomáhá vysušování pokožky nejen na vaší tváři nebo rukou, ale i na vašich chodidlech. Proto nezapomínejte je také hydratovat, abyste předešli popraskané kůži na patách. K zvláčnění pokožky na nohou můžeme doporučit např. balzám od české značky SANTÉ, který díky kombinaci makadamového oleje, vosků a glycerinu zanechává pokožku velmi dobře hydratovanou a pružnou. Je také nutné odstraňovat zrohovatělou kůži chodidel. Proto je důležité mít pravidelnou pedikúru nejen v létě, ale i v zimě.

Dát si nohy na stůl? Proč ne!

Určitě to také znáte. Pocit těžkých a bolavých nohou potrápilo nejednoho z nás. Trpí jimi každý druhý obyvatel České republiky a jsou spojeny spíše se ženami než s muži. Proč tomu tak je? Především jsou tyto nepříjemné pocity nohou spojeny s hormonálními změnami, těhotenstvím či menopauzou. Příčinou chronického žilního onemocnění, které se projevuje pocitem těžkých, unavených nohou doprovázenými otoky, křečemi a mravenčením, bývá dlouhodobé sezení, stání nebo špatně zvolená obuv. Máte-li bolavé a těžké nohy po celém dni, sedněte si a položte si je na stůl nebo opřete o zeď. Otok nohou pak rychleji zmizí. Jako první pomoc na zmírnění pocitu těžkých a bolavých nohou použijte Gel na unavené nohy, rovněž od SANTÉ, který příjemně chladí a je vhodný i při výskytu křečových žil.  

Více informací o péči o nohy a zdravém obouvání najdete např. na www.pohodlipronohy.cz