Manželé Galasovi, kteří si před pár dny řekli své ano opět po 76 letech, mají jasno. V Ostravě-Jihu žijí od roku 1950 a neměnili by. Vychovali tady své dvě dcery a nyní se už těší ze čtyř vnoučat a šesti pravnoučat.

Zdroj: zadavatel inzerce

„Jejich vztah je opravdovou vzácností. Ale v našem městském obvodu máme více takových manželských párů, kteří spolu žijí v lásce a zdraví více než 50 let. A to nemluvím o našich stoletých jubilantech. Například pan Jan Gomola už tento týden oslaví 103. narozeniny a jeho zdraví a optimismus mu lze jen závidět,“ říká starosta Jihu Martin Bednář. „Jestli za to může ten náš „jižní vzduch“, nevím, ale snažíme se, aby se seniorům tady dobře žilo,“ směje se starosta.

Příkladem péče o starší obyvatele obvodu je Senior expres. Za 25 korun mohou senioři starší 77 let, s trvalým pobytem v městském obvodu Ostrava-Jih, jet k lékaři, na poštu či kamkoliv v Ostravě potřebují. Zbylé náklady na cestu hradí radnice. Službu mohou zájemci využít až 4x měsíčně. O službu je velký zájem, průkazku si již vyřídilo přes 1000 seniorů. „Zatímco v dubnu 2017 jsme začínali s jedním vozem, v současnosti již mohou naši senioři využívat tři vozy Senior expresu,“ říká místostarostka Markéta Langrová, která službu uvedla do praxe.

Radnice finančně podporuje činnost několika Klubu seniorů, které pro seniory pořádají nejrůznější společenské, sportovní a kulturní akce. Mezi ty nejznámější patří Ples seniorů v Akordu, který hojně navštěvují i starší lidé z jiných částí Ostravy. Odpoledne, které spolu prožijí na tanečním parketu, korunuje bohatá tombola. Šťastný majitel první ceny se letos podívá k moři.

Zdroj: zadavatel inzerce

Populární je také MISS Babča, soutěž o nejsympatičtější babičku či maminku nad 60 let, která se bude letos konat už popáté. Tentokrát se bude ale vybírat také Ostravský štramák, a tak i starší muži budou moci ukázat, že ještě nepatří do „starého železa“. „Atmosféra každého ročníku je díky soutěžícím dámám i publiku fantastická. Jsem přesvědčen, že ani přítomní štramáci nezklamou,“ věří starosta Martin Bednář, který pravidelně zasedá v porotě akce.

Zdroj: zadavatel inzerce

Senioři se na Jihu ale také díky finanční podpoře radnice mohou dvakrát týdně scházet v Senior Pointu. V kulturním prostředí Komorního klubu v Jubilejní kolonii mohou získat nejrůznější informace z oblasti právní, sociální a finanční, a to zdarma.

Radnice také pečuje o bezpečí svých starších obyvatel. Do obecních bytů nechala umístit hlásiče požárů, bezpečnostní řetízky a kukátka a pro seniory organizuje s pomocí Městské policie Ostrava přednášky, kde starší obyvatele informuje o nástrahách, které na ně číhají ať už doma, tak na ulici. Ve dvou domech s pečovatelskou službou neustále zlepšuje podmínky seniorům, letos se například chystá vybudovat další výtah.