Moderní kotel na pevná paliva a velká zásoba dřeva nebo pelet, to je u nás v poslední době oblíbený recept na energetickou krizi. Rostou totiž ceny uhlí, plynu i elektřiny a jedině dřevo z českých lesů je stále k dostání za dostupnou cenu. I ceny dřevěných pelet jsou nižší než loni, vytápění peletami je dlouhodobě druhé nejlevnější po dřevu.

Dřevo a pelety jsou v současné době jediným palivem v Česku, jehož cena klesá. Cena palivového dřeva se snížila o 35 % a cena dřevěných pelet klesla za poslední čtyři měsíce o 14 %. Není divu, že zájem o kotle na dřevo i pelety roste. Nejčastěji nahrazují staré uhláky, jejichž provoz musí skončit k 1. září 2024, ale často i plynové kotle nebo elektrokotle.

Zatímco kotle na dřevo vyžadují pravidelnou obsluhu, tedy zapalování, přikládání a čištění, peletové kotle jsou automatické. Samy se zapalují a přikládají si pelety ze zásobníku, a proto se dají ovládat přes pokojový termostat nebo mobilní aplikaci.

1) pelety doveze cisterna, 2) kotel si sám přikládá, 3) automatický kotel na pelety, 4) vytápí i ohřívá vodu1) pelety doveze cisterna, 2) kotel si sám přikládá, 3) automatický kotel na pelety, 4) vytápí i ohřívá voduZdroj: Česká peleta

Jak srovnávat ceny tepla z různých zdrojů?

O změnách v kotelně uvažuje v posledních letech asi každý, kdo sleduje vývoj cen tepla. Jak se tedy rozhodovat, když potřebujete vybrat nový zdroj tepla? Kde zjistit, jaké palivo vycházejí nejlevněji a jak to bude do budoucna?

Když chcete srovnávat cenu tepla z různých zdrojů, potřebujete vypočítat, kolik vás bude stát jedna kilowatthodina tepla. Jinak těžko srovnáte cenu za kilo dřeva či uhlí s cenou elektřiny, plynu nebo dálkového tepla či provozu tepelného čerpadla. I kotle na pevná paliva navíc mají různou účinnost, takže ve starším kotli můžete spálit i dvakrát více paliva pro dosažení stejné teploty!

Výpočet nákladů na vytápění ulehčí nová online kalkulačka, která srovnává různé typy paliv a kotlů a zohledňuje i jejich účinnost. Kalkulačku najdete na webu www.ceska-peleta.cz, kde je dostupná zdarma a bez registrace. Uvidíte, kolik stojí uhlí, plyn, elektřina, dřevo, pelety i tepelná čerpadla a zjistíte, jestli i vy potřebujete udělat nějaké změny v kotelně.

Zdroj: DEPI

Proč ceny dřeva a pelet klesají?

Jak to, že ceny dřeva a pelety klesají během topné sezony? „Poptávka je letos nižší, protože začátek topné sezóny byl výrazně teplejší a lidé také mají zásoby dřeva nebo pelet z minulého roku, kdy jsme zažívali tzv. energetickou krizi a domácnosti se předzásobily i na dva roky dopředu,“ vysvětluje Vladimír Stupavský z Klastru Česká peleta, který sdružuje české výrobce pelet, briket i kotlů na biomasu.

Dřevěných pelet se v Česku vyrobí každý přes půl milionu tun. Většina se vyveze do Rakouska, Německa a Itálie, kde jsou peletové kotle a kamna ještě rozšířenější než u nás. „Kvalitních pelet bude u nás vždycky dost. Čeští výrobci vyrobí tolik pelet, že by uživili třikrát tolik peletových kotlů, než je u nás v současnosti používáno,“ vypočítává Stupavský.

Peletová kotelna je automatická a je v ní čistoPeletová kotelna je automatická a je v ní čistoZdroj: Atmos

Jak dostat dotaci na nový kotel

Nákup nového kotle na dřevo nebo pelety podporuje i stát, a to poměrně štědrými dotačními programy. Když máte nízký příjem nebo pobíráte příspěvek na bydlení, jsou tu pro vás kotlíkové dotace, které vám proplatí až 95 % nákladů na výměnu starého kotle za nový.

Pro ostatní domácnosti je tu Nová zelená úsporám. Nově můžete žádat také o příspěvek na peletová kamna, která také dokážou levně a efektivně vytopit menší dům nebo celý byt, když se napojí radiátory. „Ministerstvo uznalo, že peletová kamna jsou stejně dobrý zdroj tepla jako kotle na dřevo nebo pelety, proto na ně od září získáte příspěvek až 45 tisíc Kč,“ potvrzuje Stupavský.

Zdroj: Youtube