Zelená na první místě

Vloni společnost Panattoni triumfovala ve 3. ročníku soutěže Přeměna odpadů na zdroje, kterou vyhlašuje Ministerstvo průmyslu a obchodu. Na slavnostním vyhlášení ve Valdštejnském paláci převzal cenu za 1. místo v kategorii Nejlepší využití druhotných surovin ve stavebnictví. Porotu zaujala rekordní recyklace stavebního odpadu a jeho předpokládané využití na stavební materiál v připravovaném Panattoni Parku Ostrov North. Nová průmyslová zóna vzniká revitalizací rozsáhlého brownfieldu, který na místě zbyl po uzavření závodu Škoda Ostrov na výrobu trolejbusů. Soutěž Přeměna odpadů na zdroje je určena firmám, školám a obcím a oceňuje inspirativní projekty hledající nové využití pro druhotné suroviny. Cílem je šetřit primární zdroje a přírodu.

Při revitalizaci ostrovského areálu se Panattoni Europe podařilo v souladu s požadavky České inspekce životního prostředí vytřídit a zrecyklovat rekordních 98,7 % demoličního odpadu, který tak nemusel být odvezen na skládku. Z tohoto objemu pak mimořádných 96,7 % demoličního odpadu bylo zrecyklováno a upraveno přímo v areálu a bude použito jako náhrada za přírodní zdroje.

V rámci počátečních sanací se přímo v areálu vytřídilo k ekologické likvidaci 12 700 tun nebezpečného odpadu dle typu kontaminace. Zbylo 106 400 tun demoličního odpadu. Developer plánuje k výstavbě průmyslové zóny znovu využít 103 000 tun recyklátu, který tak nahradí primární přírodní suroviny. Tím se pro představu uspoří jízda cca 10 300 nákladních vozů mimo areál.

Cheb? Jedna z nejvýznamnějších průmyslových zón ve střední Evropě

Nejtradičnější baštou developera je Panattoni Park Cheb, kam v průběhu posledních let přišli prestižní investoři jako Tchibo, BWI Group či Estée Lauder. Nejnovějším nájemcem je německá společnost TFS International, která obsadila budovu o velikosti 7 800 m2 a bude v ní třídit a recyklovat konfekční ramínka. Zatímco použitelná ramínka se přebalí a vrátí zpět do maloobchodní sítě, zbytek projde drtičkou a následnou recyklací. Budova je navržena v souladu s nejpřísnějšími požadavky na udržitelný rozvoj na úroveň Excellent dle nejnovější certifikace BREEAM 2016 New Construction.

Společnost TFS vznikla v dolnosaském Nordhornu v roce 1990 necelý měsíc po sjednocení Německa. V roce 1995 se stala rodinným podnikem, když většinu podílů převzali bratři Bernd Gerrit a Hermann Bodeovi. Díky jejich touze po ekologii a inovacích dosáhla jejich společnost celosvětového významu, protože položila základy systému vratných ramínek, jak ho dnes známe. Firma také jako jedna z mála boří stereotypní pohled na zaměstnance průmyslových parků, protože nadpoloviční většinu jejích zaměstnanců tvoří ženy.

Když jedna lokalita nestačí

Aktivity stavitele průmyslových zón se v Chebu rozrostly natolik, že jedna lokalita už nestačila a bylo nutné vybudovat novou. Tak vznikl Panattoni Park Cheb South v areálu bývalých chebských strojíren. A hned v první fázi přivítal velmi prestižního nájemce - německého online prodejce Real Digital.

První stavba v novém Panattoni Parku Cheb South měla navzdory opatřením proti šíření koronaviru jen minimální zpoždění v řádu dnů. Budova o velikosti 27 000 m2 se vloni zařadila mezi největší nové nájemní transakce v Česku.

Chebsko dnes patří mezi nejatraktivnější lokality pro rozvoj moderního průmyslu ve střední Evropě. Specialitou Panattoni Parku Cheb South je návaznost na bohatou tradici někdejších strojíren. Díky nové zóně se průmysl vrací do míst, kde historicky dlouhodobě fungoval. Příběh Real Digital však nakonec chytil pointu, která si zaslouží vlastní kapitolu.  

budova Real Digital v Panattoni parku Cheb SouthZdroj: Panattonibudova Real Digital v Panattoni parku Cheb South

Nejzelenější budova světa

Demolice zdevastovaného areálu chebských strojíren, 90% recyklace stavebního a demoličního odpadu a ekologicky šetrná výstavba jedinečné moderní haly, v níž se splachuje dešťovou vodou, stíní předokenními žaluziemi a jejíž okolí zdobí hmyzí hotel i venkovní posilovna pro zaměstnance. Tak se zrodilo hlavní distribuční centrum německého online prodejce Real Digital, které bylo certifikováno jako nejšetrnější průmyslová budova na světě dle nejnovějších standardů BREEAM 2016 New Construction. Projekt stavitele průmyslových zón Panattoni obdržel jako první v Česku známku Outstanding a rekordní skóre 90,68 %.

Na principy udržitelného rozvoje narazíte v budově doslova na každém z jejích 27 tisíc metrů čtverečních. Nejimpozantnější parametry má přitom v oblasti nakládání s vodou, což koresponduje se stále aktuálnějšími dopady klimatické změny. Díky unikátnímu systému splachování toalet dešťovou vodou se podařilo oproti průmyslovému standardu snížit spotřebu pitné vody o neuvěřitelných 84 %.

Hala je dále vybavena chytrým LED osvětlením, měřením a optimalizací spotřeby energie či exteriérovými žaluziemi, které významně šetří energii potřebnou na klimatizaci prostoru. To všechno se podílí na snížení spotřeby energie o 56 % a uhlíkové stopy o 58 %. Všechny zvolené stavební materiály prošly výběrem s přihlédnutím k ekologii a udržitelné výstavbě. Řada materiálů (více než 12 %) má některý z certifikátů ISO 14001, BES či FSC i environmentální prohlášení o produktu EPD (Environmental Product Declaration). K vysokému hodnocení při certifikaci BREEAM 2016 New Construction přispěla i tzv. kvalita vnitřního prostředí, která zohledňuje pracovní podmínky pro zaměstnance.