Jak byste ve zkratce popsal letošní ročník?

Návštěvníci se mají na co těšit. Určitě půjde o zajímavou prezentaci české kultury, prostor dostanou jak známí umělci, tak i ti, kteří se třeba divadlu věnují s láskou jen ve svém volném čase, nebo i tací, kteří stojí na pomyslné startovní čáře, možná ještě i před ní, své budoucí umělecké dráhy. Letošní novinkou je zapojení se jabloneckých kin, která nabídnou přehlídku toho nejlepšího, co celosvětově nabízí scéna hudebních filmů. Věřím, že tuto novinku návštěvníci festivalu ocení a uvítají a že přiláká i ty, kteří k nám na léto plné kultury ještě nezavítali.

Zdroj: Městské divadlo Jablonec nad Nisou, o.p.s.

A na co by se podle vás měli návštěvníci těšit nejvíce?

Záleží na jejich vkusu a preferencích. Já bych určitě vyzdvihl vystoupení Jitky Molavcové, ikony typického českého divadla. Vzpomeňme na vtipné, ale přitom kultivované provedení Malého televizního kabaretu, kde společně s hvězdami typu Josefa Dvořáka či Štěpánky Haničincové dokázala pobavit diváky i v nelehké totalitní době. U nás ale vytáhne své umění z jiného ranku – představí se v roli šansoniérové zpěvačky. Nebo oblíbená Halina Pawlowská, která přiveze svou úžasnou one woman show Chuť do života. Z jiného soudku pak zahajovací koncert jedné z našich nejlepších sopranistek, Gabriely Beňačkové, která vystoupí s neméně výborným mladým tenoristou Jakubem Pustinou. Je toho mnoho, na co bych chtěl nalákat. Vlastně mohu doporučit všechna představení, protože jestli je festival něčeho zárukou, pak kvality. Vybíráme vždy z toho nejlepšího, co česká kulturní scéna nabízí.

Gabriela Beňačková a Jakub PustinaZdroj: Městské divadlo Jablonec n.N.

A co ti ne tolik známí interpreti?

Samozřejmě i ti dostanou šanci ukázat, co umí a představit se publiku. Ať již ochotnické divadlo, vycházející hvězdy nebo ti úplně nejmenší, kteří zatím podnikají první krůčky na jeviště a pódia. Začínajícím umělcům budou patřit zejména odpolední představení na Mírovém náměstí.

Město plné tónů je mimo jiné charakteristické tím, že pamatuje na všechny věkové kategorie včetně dětí. Je tomu tak i letos?

Samozřejmě. Dětští diváci jsou pro nás velkou prioritou, protože si z nich vychováváme potencionálního diváka i do budoucna. Naší snahou je poutavým programem přivést je na Letní scénu Eurocentra či přímo do divadla, aby si mohli vychutnat jeviště, živou kulturu face to face. Aby se naučili poznávat kvalitní kulturní hodnoty a nezůstávali zacyklení jen u internetu či televize.

ZUŠ při ZŠ Mozartova Jablonec nad NisouZdroj: Městské divadlo Jablonec n.N.

Jak je to letos se vstupným?

Tak jako každoročně, i letos jsou vstupy na některé akce bezplatné, některé jsou mírně zpoplatněné, symbolicky. I vyšší vstupné je v takové ceně, že není přemrštěné. S ohledem na fakt, že cílem festivalu není jen oživit přes léto dění v Jablonci, jeho dříve kulturně plochá místa, jako třeba jabloneckou přehradu, ale také přilákat ke kultuře i ty, kteří se o ni zcela běžně nezajímají, máme cenovou politiku opravdu velmi vstřícnou.

Vystoupí i zahraniční interpreti?

Ano, jednak je dost zahraničně koncipován program v Tyršových parcích, a také stejně jako v loňském roce přiveze zahraniční prvky Evropská hudební akademie pod vedením Norberta Baxy.

Evropská hudební akademie a dirigent Norbert BaxaZdroj: Městské divadlo Jablonec n.N.

 

Jak byste zhodnotil loňský ročník?

Podle ohlasů byl velmi úspěšný. A i podle návštěvnosti, která se zvedla o třetinu! Přálo nám    i počasí, co víc si můžeme přát?

Možná více sponzorů? Musí být náročné sehnat finanční prostředky.

To sice ano, ale sponzoři jsou našim aktivitám docela nakloněni. Patří jim velký dík, a ten patří především statutárnímu městu Jablonec a panu náměstku Zahradníkovi. Bez podpory města by nebylo možné festival uskutečňovat. A rád bych poděkoval všem institucím a lidem, kteří se na celé organizaci podílejí, a to ochotně a vstřícně nad rámec svých běžných povinností. Bez nich by Město plné tónů nebylo tím, čím je – stále oblíbenější akcí, která si již stihla vydobýt renomé nejenom v Jablonci, ale v celém severočeském regionu.

 Zdroj: Městské divadlo Jablonec n.N.