Podle RNDr. Jana Hovorky, Ph.D., vedoucího Laboratoře pro studium kvality ovzduší na Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK, je však důležitější kvalita vzduchu, který dýcháme doma.
V zimě je zem prochladlá, takže se od ní vzduch nemůže prohřívat – naopak se od ní ochlazuje a drží se při zemi. „Ve vyšších výškách se ovšem vzduch ohřívá, je tak lehčí a působí jako poklička nad studeným přízemním vzduchem,“ popisuje RNDr. Jan Hovorka. Podle něj jde o přirozený jev, se kterým lze jen těžko něco dělat. Za znepokojující však tento odborník považuje fakt, že všichni zaměřují pozornost na kvalitu vnějšího ovzduší, ačkoliv v zimě tráví lidé zhruba 90 % času v interiérech.
Soused, který umí zatopit
„Považuji za důležité, aby si lidé uvědomili, že doma mohou mít horší ovzduší, než je právě venku. Například kvůli přítomnosti domácích zvířat nebo vaření ve špatně odvětrávané kuchyni,“ konstatuje vědec. Také pokud máte souseda, který topí nevhodným palivem, můžete venku před domem dýchat podobně vysoké koncentrace aerosolů, jakých se dosahuje v těsné blízkosti kolesa rýpadla na hnědé uhlí. „Ačkoliv taková situace není v obcích neobvyklá, může mít velmi vážné následky na kvalitu vnitřního ovzduší, protože v průměru 70 % škodlivin proniká z venkovního vzduchu i do bytů a domů,“ zdůrazňuje vědec. Z jeho zevrubných měření vzduchu v rodinném domě v malé obci jednoznačně vyplynulo, že vysoké koncentrace aerosolů uvnitř sledovaného domu jsou důsledkem sousedství s domem, jehož majitel spaluje podle fotodokumentace lakované dřevo. „Navíc jsme vysoké hodnoty naměřili především večer a v noci, kdy bývá rodina doma, a z důvodu nízké hodnoty ventilační rychlosti v těchto hodinách převyšovaly vnitřní koncentrace aerosolů mnohdy i koncentrace vnější,“ upozorňuje RNDr. Jan Hovorka.
Čistička opravdu čistí!
Protože lidé nemohou ovlivnit ani smogovou situaci, ani to, čím jejich sousedé topí, rozhodl se RNDr. Jan Hovorka otestovat, jak moc si se znečištěným vzduchem v interiéru ve výše uvedeném případě poradí čistička vzduchu model Philips AC3256/10 zapnutý na druhý stupeň ventilace. A dospěl k závěru, že zapnutá čistička vždy snížila vnitřní hodnoty aerosolů minimálně na polovinu nebo ještě méně, a koncentrace těchto škodlivin tak nikdy nedosáhly limitních hodnot. Stejnou schopnost poradit si se škodlivými aerosoly, smogem, viry, bakteriemi nebo alergeny má i čistička vzduchu Philips AC3259/10, kterou lze navíc propojit s aplikací Air Matters a ovládat ji na dálku. O čistotě vzduchu v interiéru informuje pomocí barev na displeji, a je-li třeba, místnost automaticky vyčistí již za osm minut1. Výsledkem je zdravý vzduch ve dne v noci bez ohledu na vnější podmínky.
Více na www.philips.cz/dychejtezdrave
1 Vypočítáno vydělením CADR 393 m3/h velikostí místnosti 48 m3 (za předpokladu podlahové plochy místností 20 m2 a výšky 2,4 m).