Oživit kultovní scénu z filmu Vrchní, prchni!, ve které Josef Abrhám v roli knihkupce Dalibora Vrány utíká před číšníky přes Karlovy Vary se rozhodli v pivovaru Pilsner Urquell. A zdařilo se. Nejednalo se však o číšníky, ale o výčepní plzeňského ležáku. Několik desítek se jich postavilo na start zhruba čtyři sta metrů dlouhého běhu, který měl cíl na Mlýnské kolonádě.

Emeritní vrchní sládek Pilsner Urquel Václav BerkaZdroj: denikEmeritní vrchní sládek Pilsner Urquell Václav Berka

Filmový běh vrchních za knihkupcem Daliborem Vránou se tak úplně zopakovat nedal, protože Vrána prchal před číšníky přes celou lázeňskou zónu. Výčepní z Pilsner Urquell si vybrali krátkou trať od Lázní III na konec Mlýnské kolonády. Běželo se takzvaně za plného provozu a všichni startující věděli, že musí dávat pozor na procházející lidi. „A samozřejmě jsme udělali změnu v tom, kdo se postavil na start – šlo o naše nejlepší výčepní, účastníky soutěže Pilsner Urquell Master Bartender,“ potvrdil emeritní vrchní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka.

Syn režiséra filmu David Smoljak (vlevo) a moderátor Michal DusíkZdroj: denikSyn režiséra filmu David Smoljak (vlevo) a moderátor Michal Dusík

A protože se jednalo o závod, tak nesměl chybět sportovní komentátor. Už hodinu před závodem Michal Dusík zval návštěvníky festivalu na samotný běh. Pomáhaly mu v tom krásné mladé slečny. Zastavovaly filmové příznivce a nabízely jim vědomostní soutěž. Výhrou za několik správně odpovězených otázek byl půllitr oroseného zlatavého moku Pilsner Urquell. Michal Dusík k sobě pozval na pódium emeritního sládka Plzeňského Prazdroje Václava Berku, se kterým připomněli založení věhlasného plzeňského pivovaru, kterému se na filmovém festivalu podařilo propojit sport a pivo s filmem. Stačilo do akce zapojit některého aktéra dnes už legendárního snímku Vrchní, prchni! z roku 1980. Závod pomohl odstartovat David Smoljak, syn režiséra filmu Ladislava Smoljaka. 

Běh vrchních měřil přibližně čtyři sta metrů a na startu  byly desítky účastníkůZdroj: denikBěh vrchních měřil přibližně čtyři sta metrů a na startu byly desítky účastníků

V samotném závodě nešlo o vítězství. I tak ale dostal vítěz Jiří Dušek z restaurace Pilsner Urquell na pražském letišti pivenku, kterou dostávali také návštěvníci festivalu za správně zodpovězení otázek s pivní tématikou, odnosku Pilsner Urquell a pamětní diplom. „Všichni jsme si to užili. Nešlo ani o to kdo vyhraje, ale o to udělat si tu správnou žízeň,“ zhodnotil závod v cíli jeho vítěz. Film Vrchní, prchni! se tak stal inspirací pro sportovce a dal karlovarskému běžeckému pivovarskému klání jméno. Oblíbený filmový snímek se kromě Karlových Varů natáčel také ve Šindlerově Mlýně nebo Praze, kde knihkupec Dalibor Vrána se svoji ženou bydlel a vedl obchod s prodavačkou Douchovou. Řada filmových hlášek jako například „Klakson troubí“ zlidověla. 

 

Zdroj: denikVrchní, prchni!
Československou filmovou komedii z roku 1980 režíroval režisér Ladislav Smoljak.
V hlavních rolích se představili Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Zdeněk Svěrák, Dagmar Patrasová nebo Jiří Kodet.
Námět na film a následně i scénář napsal Zdeněk Svěrák. Ústřední píseň Severní vítr napsal Jaroslav Uhlíř a za kamerou stál Ivan Šlapeta.

Víte že…
hlavní roli knihkupce Dalibora Vrány ve filmu Vrchní, prchni! měl původně ztvárnit Petr Nárožný? V Karlových Varech se natáčelo celkem na dvanácti místech.