Nejzajímavější tipy na výlety, putování na kole, dovolenou či akci najdete na turistickém webovém portálu www.branadocech.cz.

Ústecký kraj je členěný do čtyř turistických destinací, a to naprosto přirozenou cestou, které odpovídá geografické rozdělení kraje. Každá destinace má svou charakteristickou geomorfologii. V Českém Švýcarsku jsou to hluboké lesy a neopakovatelné pískovcové útvary, celá skalní města v srdci stejnojmenného národního parku. České středohoří vítá návštěvníky hradbou uchvacujících kopců se sopečnou královnou Milešovkou, mezi kterými se jako med line řeka Labe sevřená v úchvatných stráních Labského údolí. Krušné hory, kde přetěžké krušení nerostného bohatství v hlubokých dolech dalo název i význam lokalitě s krásně drsnou přírodou protknutou cyklostezkami a sjezdovkami. A nakonec Dolní Poohří, kde letní pohoda plyne královskými městy a jako Ohře omývá břehy, nad nimiž se netyčí jenom romantické zámky, ale i majáky tradic původního zemědělství, komíny chmelových sušáren.

České středohoří

České středohoří

Webový portál Brána do Čech vám otevře svět plný nabídek, jak trávit volný čas, dovolenou nebo víkendy, případně odkáže na podrobnější turistické weby.

Fenoménem Ústeckého kraje jsou cyklostezky. Vydejte se po Labské stezce www.labska-stezka.cz, Krušnohorské magistrále, která díky propojkám do sousedního Saska čítá 600 km tras prezentovaných jako Cykloregion Krušné hory www.krusnehorynakole.cz, cyklostezce Ploučnice a cyklostezce Ohře. Poslední zmíněná Ohře je z velké části zatím ve fázi poznačování, ale jednotlivé dokončené úseky dají za pravdu heslu: cyklostezka Ohře, udělá ti dobře.

Labe u Dolního Žlebu -Labská stezka

Labe u Dolního Žlebu, Labská stezka

Mladší generaci Brána nasměruje k adrenalinovým zážitkům. Letní Krušné hory nabízejí Trail park na Klínovci, kde se na kole vydáte hlavou dolů. Horské koloběžky a lanové centrum na vás čeká na Klínech nad Litvínovem, pro milovníky motorových sportů je připraven Autodrom Most s bohatou nabídkou aktivit spojených s vůní benzínu. Offroad safari a Uhelné safari. Že si nedovedete představit, co se za tím skrývá? Vyhledávač Brány do Čech vám nabídne vyjížďky terénními auty tam, kam se běžně nedostanete.

Regionální výrobky, minipivovary a vinařství, další z položek Brány do Čech. Regionální pivo a kulinářské speciality dotvářejí dojem z dovolené, viniční tratě jsou kulisou letní pohody. Křinický pivovar v Krásné Lípě, Kocour ve Varnsdorfu, Biskupský pivovar v Litoměřicích nebo pivovar Perštejn patří neodmyslitelně k regionálním výrobkům s dobrým jménem. Vinařství v Žernosekách, Třebívlicích nebo Roudnici nad Labem zvou na degustace s prohlídkou. Regionální výrobky dotvářejí charakter destinace, podporují místní podnikání, někde oživují řemeslné tradice. Certifikované výrobky najdete v každé turistické destinaci a seznam na webu Brány do Čech.

Ústecký kraj skrývá mnohá překvapení a nabízí množství přírodních krás, historických zajímavostí, skvostů architektury a dalších lákadel. Všechna NEJ se do dnešní pozvánky nevejdou, ale zde jsou aspoň některá z nich…

NEJznámější památky:

Unikátní pevnostní město Terezín, Rotunda sv. Jiří na památné hoře Říp, hrady Střekov, Hněvín, Házmburk, Kadaňský hrad, vodní hrad Budyně nad Ohří a jiné, zámky v Ploskovicích, Klášterci nad Ohří, Krásném Dvoře, Libochovicích, Duchově, Červený hrádek u Chomutova, Cisterciánský klášter v Oseku i mnohé další.

NEJkrásnější městské památkové rezervace:

Ty najdete ve městech Kadaň, Litoměřice, Žatec a Úštěk, www.mesto-kadan.cz, www.litomerice.cz, www.mesto-zatec.cz, www.mesto-ustek.cz.

Krupka - Husitská ulice

Krupka, Husitská ulice

NEJlákavější místa pro sportovce:

Hraniční Krušné hory a jejich střediska Klínovec, Klíny, Bouřňák, Telnice a další, cyklistické stezky podél Labe a v Českém středohoří, Raná u Loun pro milovníky závěsného létání, Labské pískovce pro turistiku i pěší výlety i vyznavače skalního lezení, Lužické hory, autodrom a hipodrom v Mostě, www.krusne-hory.org

NEJnavštěvovanější národní park:

Národní park České Švýcarsko sousedící na státní hranici se SRN se Saským Švýcarskem je součástí Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce a je i v evropském měřítku unikátem. V nejzápadnější části Labských pískovců leží nedaleko Ústí nad Labem další unikát, a to Tiské stěny, tajuplné skalní město, jehož krása upoutala tvůrce velkofilmu Letopisy Narnie natolik, že zdejší exteriéry využily při natáčení filmu, www.ceskosaske-svycarsko.cz, www.ceskesvycarsko.cz.

NEJvětší pískovcová brána:

Kroky návštěvníků v Českém Švýcarsku zamíří nejčastěji ke známé Pravčické bráně, největší pískovcové skalní bráně v Evropě. V jejím okolí pak čekají ty nejbizarnější skalní útvary, vedle bran i převisy, okna, hluboké rokle, soutěsky, nebo stolové hory, a to díky pískovcům, kterými jsou tvořeny, www.ceskesvycarsko.cz.

Pravčická brána

Pravčická brána

NEJkrásnější výhled:

Putování za ním turisty zavede do krajiny vyhaslých sopek, do malebné oblasti Českého středohoří, nacházejícího se jen pár desítek kilometrů na sever od Prahy. Nejvyšší hora celého středohoří, hora Milešovka (837 m.n.m.) je považována za místo s jedním z nejkrásnějších výhledů v České republice. V letech 1903 – 1904 byla na vrcholku postavena meteorologická observatoř, jejíž součástí je i 20 m vysoká zděná věž. Turistům je umožněn přístup celoročně, ovšem za podmínky příznivých povětrnostních podmínek, www.ceskestredohori.info.

NEJkrásnější koupání:

Přírodní areály Nechranická přehrada, Kamencové jezero v Chomutově, zatopený důl Barbora u Oldřichova i moderní aquaparky v Klášterci nad Ohří, Děčíně, Teplicích a Mostě.

NEJvětší zoologické zahrady:

Zoologická zahrada v Ústí nad Labem, Děčíně a Podkrušnohorský zoopark v Chomutově, kde návštěvníci mají možnost poznat kolem stotřiceti druhů chovaných zvířat a celý areál poznat na Eurosafari v jeepech, www.usti-nad-labem.cz, www.mmdecin.cz, www.chomutov-mesto.cz.

NEJznámější lázně:

Lázně Teplice v Čechách, jedny z nejstarších lázní v České republice, současně však i jedny z nejmodernějších. V blízkosti města Roudnice nad Labem pak Mšené-Lázně, www.teplice.cz, www.msene.cz.

Teplice - Zámecké náměstí

Zámecké náměstí Teplice

NEJšikmější věž:

Od konce II. světové války, kdy došlo k bombardování městského centra Ústí nad Labem, největšího města celého regionu a poté k následným otřesům, má město nejšikmější věž na sever od Alp, a to u arciděkanského chrámu Nanebevzetí panny Marie, www.usti-nad-labem.cz.

NEJvětší česká řeka Labe:

Územím regionu protéká největší řeka ČR Labe. Nejlépe ji poznáte z paluby parníků, které po řece jezdí a nabízí zajímavé výlety. Samozřejmostí jsou restaurace a veškeré pohodlí, kapacita největší lodě je 300 osob. Jedním z nejkrásnějších úseků Labe je úsek mezi Děčínem a Hřenskem. Zde je řeka po obou stranách sevřena příkrými stěnami a ojedinělými věžemi Labských pískovců do mohutného kaňonu, www.labskaparoplavba.cz.

NEJvětší chmelařské muzeum:

Další zajímavostí je unikátní Chmelařské muzeum v Žatci, které je největší expozicí svého druhu v Evropě. Na ploše 4000 m2 představuje vývoj chmelařství od raného středověku do současnosti. Kromě vlastních sbírek muzea se seznámíte s vlastním objektem bývalé sušárny a balírny chmele, který je příkladem industriální účelové architektury z konce 19. století ve městě proslulém nejkvalitnějším chmelem, www.muzeum.chmelarstvi.cz.

Chrám chmele a piva v Žatci - Muzeum chmelařství

Chrám chmele a piva v Žatci, Muzeum chmelařství

Ústecký kraj jistě stojí za to poznat, seznámit se s jeho historií i současností, prožít zde dovolenou.

Především pestrost nabídky je tím, co oslovuje návštěvníky. Celý region je protkán sítí komunikací, zajišťujících dostupnost z vnitrozemí i od našich sousedů ze SRN, blízkost letišť v Praze, Berlíně, Drážďanech nebo Lipsku dopravu usnadní i návštěvníkům z daleka. Integrovaný dopravní systém Ústeckého kraje pamatuje i na turistickou dopravu, takže řada cyklobusů, turistických autobusových linek, regionálních drah a jedna lodní linka kopíruje zájem veřejnosti o turistické lokality. Více k dopravě www.kr-ustecky.cz, http://www.ceskestredohori.info/sluzby/typ/doprava-pro-turisty

Ústecký kraj je místem, kterým do naší země přicházejí turisté a návštěvníci a je také místem, kde se s námi loučí. Proto usilujeme o to, aby jejich vzpomínka na náš region byla provázena spokojeností a úsměvem a to i díky webovému turistickému portálu www.branadocech.cz.