Aktuální vývoj cen na evropských energetických burzách významně ovlivní nadcházející topnou sezónu. Například na Pražské energetické burze dodavatelé plynu nakupují plyn pro rok 2021 přibližně o pětinu levněji než v minulém roce. Velkoobchodní cena plynu na začátku září se pohybovala okolo 14,5 eur za megawatthodinu, což odpovídá hodnotě 381 Kč.

Ceny plynu zlevňují innogy, ČEZ i MND
Velkoobchodní nákup plynu za nižší ceny vede mnoho dodavatelů k zlevnění cen pro maloobchodní zákazníky. Innogy snižuje plošně ceny všem svým zákazníkům s produktem plyn Standard od října o 5 %. Zákazníkům s fixními produkty bude snížení cen kompenzováno měsíčním vyplácením speciální prémie.

Společnost ČEZ slibuje ještě větší zlevnění, cena plynu v produktu Plyn na dobu neurčitou se od října automaticky sníží o 11 %. V přepočtu klesne cena plynu u ČEZ o 120 Kč za MWh. A snižování ceny energií má v plánu také společnost MND, která na následující topnou sezónu plošně zlevní v průměru o 6 %. 

Kteří dodavatelé se snížením ceny plynu otálí?
Naproti tomu jiní dodavatelé plynu prozatím s úpravou cen vyčkávají. Patří mezi ně E.ON, Bohemia Energy nebo Pražská plynárenská. Důvodem je leckdy odlišná obchodní strategie. Například Pražská plynárenská v uplynulých letech nezvyšovala ceny plynu tak dramaticky jako konkurence, nyní se proto k zlevňování nechystá.

Společnosti E.ON a Bohemia Energy pro změnu nakupují energie s větším časovým předstihem, současné snížení velkoobchodních cen proto nebude mít zásadní dopad na aktuální cenotvorbu pro koncové zákazníky. Není ale zcela vyloučeno, že se do cenového zápolení jak tito, tak i další dodavatelé nepustí, i díky tomu se zákazníkovi na podzim výrazně vyplatí porovnat ceny plynu a revidovat své dosavadní smlouvy.

Domácnosti na zlevnění plynu ušetří až 1 500 Kč
V aktuální situaci snižování cen plynu je zásadní otázkou, kolik domácnosti ušetří? Vše se odvíjí od toho, k čemu a v jakém množství domácnost plyn využívá. Klíčová je proto spotřeba plynu. V orientačním srovnání zohledníme 5% snížení ceny plynu.

Domácnosti s vyšší spotřebou, které bydlí v rodinném domě a zemní plyn využívají k vytápění a ohřevu vody v průměru ročně ušetří 1 500 Kč. Spotřebitelé s nižší spotřebou, kteří žijí v menším domě nebo ve větším bytě ušetří ročně přibližně 1 000 Kč. Nejmenších úspor, okolo 500 Kč ročně, dosáhnou domácnosti s malou spotřebou, která odpovídá malé bytové jednotce. Je tedy patrné, že úspory za plyn nebudou minimální a že se vyplatí za ně zabojovat.