Zákon je nejpřísnější na podnikatele a firmy

Pravidelné revize jsou ze zákona povinné pro majitele bytových domů a právnické osoby. Tyto kontroly je potřeba provádět jednou za 3 roky, a pokud majitel tuto povinnost nesplní, pokuta může dosáhnout až 2 000 000 Kč.

Revizi provádí revizní technik a kromě důkladné prohlídky je výsledkem i revizní zpráva, kterou si musí majitel uchovat pro případné kontroly.

Kontroly spalinových cest povinné pro firmy i domácnosti

Kontrolu spalinových cest plynových kotlů provádí jednou ročně kominík. Kontrola je povinná pro firmy i domácnosti, nařizuje ji zákon. V případě, že kontroly zanedbáváte, může se pokuta vyšplhat až na desetitisícové částky. A to nemluvíme o tom, že ucpané spalinové cesty mohou váš domov zamořit nebezpečným oxidem uhelnatým.

Jak kontrola probíhá?

Kominík posoudí komín z hlediska požární bezpečnosti, zda je volný, přístupný, a zkontroluje jeho celkový technický stav. Po prohlídce vám vystaví zprávu, která se může hodit pro pojišťovnu či hasiče.

Svému plynovému kotli dopřejte pravidelný servis

Majitel bytu či domu s plynovým kotlem nemá ze zákona povinnost volat servisního technika, to ale neznamená, že by měl na péči o kotel rezignovat. Naopak, výrobci kotle doporučují kotel servisovat alespoň jednou ročně. Pravidelná údržba může snížit náklady na plyn, zvýšit životnost kotle a hlavně minimalizovat riziko závažných poruch. 

Navíc to má i další finanční důvody – na pravidelný servis se vás bude ptát pojišťovna v případě vyplacení pojistného krytí nebo výrobce kotle při záručních opravách. S protokolem v ruce se vyhnete spoustě problémů i finančním ztrátám.

Jak servisní prohlídka probíhá?

  • Technik posoudí technický stav kotle.
  • Provede suché, případně mokré čištění tepelného výměníku.
  • Kotel seřídí.
  • Provede zkoušku bezpečnostních funkcí.
  • Vystaví protokol o provedené údržbě.

Pozor, technici jsou před topnou sezónou velmi vytížení, proto je dobré servis objednat v dostatečném předstihu.

Servis můžete mít i bez starostí

Se službou Servis plynových spotřebičů od innogy máte jistotu, že se o váš kotel starají opravdoví odborníci. Hlídají termíny kontrol, archivují servisní zprávy a při poruše kotle jsou u vás během
2 pracovních dní.

Více informací najdete na bezpecnykotel.cz.