Česko-německá sousedská slavnost se koná ve stejný den, kdy se v Plzni uskuteční již tradiční Evropský den sousedů. Ten díky ní zcela po právu získává další, mezinárodní rovinu: obyvatelé Plzně a Plzeňského kraje jsou totiž ve svých sousedských aktivitách s Německem nesmírně aktivní a činorodí. Podobně jako v roce 2018, kdy Česko-německý fond budoucnosti oslavil na pražském Mánesově mostě dvacet let své existence, se tak i plzeňský Sadový okruh stane symbolem téměř jedenácti tisíců úspěšně realizovaných česko-německých projektů.

Tomu, jak důležité jsou v dnešní době dobré sousedské vztahy, se budou na akci dasFest věnovat tři zajímavé diskuze. První z nich s příznačným názvem „Sousedství, které žije“ přinese užitečné tipy, jak vytvořit sousedství, kde se dobře žije. Následovat bude diskuze „1989-2019. Hranice – sousedství – Evropa!” s porotci a laureáty Česko-německé novinářské ceny věnovaná tomu, jak bylo sousedství vnímáno v průběhu let, a jak je tomu nyní. Poslední na programu bude povídání na téma „Tisíce nápadů pro aktivní sousedství", kde se návštěvníci dozví o tom, jak Česko-německý fond budoucnosti již více než dvacet let pracuje na tom, aby sousedství Čechů a Němců prospívalo.

Válení slámy, štrásnfesty, hudba i program pro děti

Diskuze ale budou jen jednou součástkou z celodenního nabitého programu. K vidění bude totiž třeba i oblíbená berlínská soutěž ve válení balíků slámy, do které se nyní může přihlásit i široká veřejnost. Soutěž bude spočívat v tom, že se týmy oděné do vtipných originálních kostýmů budou snažit „odválet" slámu na stanovené trase v co nejrychlejším čase. Dalším z vrcholů akce budou populární štrásnfesty. Návštěvníci budou mít možnost na vlastní kůži zažít atmosféru štrásnfestů z pěti různých regionů v Německu i Čechách. Součástí každého z nich budou zajímavé doprovodné aktivity.

Zdroj: Česko-německý fond budoucnosti, nadační fond

Například v rámci Krušnohorského štrásnfestu vznikne v Šafaříkových sadech improvizovaný kadeřnický salon, kde si dámy i pánové budou moci na hlavě nechat vykouzlit účes s česko-německou tematikou. Berlínský štrásnfest zase přiveze opraváře, kteří s radostí pomohou svým plzeňským sousedům dát jejich jízdní kola opět do provozuschopného stavu. Součástí Drážďanského štrásnfestu bude i originálně pojatá hra trpaslická dáma.

Chybět samozřejmě nebude ani hudební program. Ten odstartuje již krátce po poledni a potrvá až do večerních hodin, kdy přijde na řadu vystoupení hudebních headlinerů z Čech a Německa.  Těmi bude veselá formace Mydy Rabycad s frontmankou Žofií Dařbujánovou a německá královna electro swingu Alice Francis, která v současnosti v zahraničí sklízí nebývalé úspěchy. Kromě nich hudební program skýtá i další zajímavé interprety. Diváci se mohou těšit na energické pop-rockové hity oblíbené kapely Slza, domácí plzeňské indie folkové duo Teepee nebo německou sourozeneckou dvojici Hundreds, která svojí tvorbou do jisté míry připomíná Hooverphonic.

Zdroj: Česko-německý fond budoucnosti, nadační fondZdroj: Česko-německý fond budoucnosti, nadační fond

Neméně zajímavý pak bude i další program, který příjemně zabaví celou rodinu. Po celý den budou pro všechny k dispozici různé kreativní aktivity jako například komiksový workshop, sklářská dílna nebo workshop historických řemesel. Dojde i na slepé graffiti německého umělce Stefana Schwarzera, který výtvarně ztvární Plzeň. Nejen děti si užijí různá divadelní představení nebo třeba výuku házené. K vidění budou po celý den i pouliční muzikanti a divadelní akrobati. Pro návštěvníky bude připraven i speciální market, kde se budou mít možnost seznámit s různými organizacemi z česko-německého světa. Na své si přijdou i milovníci dobrého jídla a pití, kteří budou mít po celý den možnost ochutnávat nespočet dobrot od českých i německých gastronomických expertů.

Sousedskou slavnost dasFest pořádá Česko-německý fond budoucnosti ve spolupráci s agenturou Ostrovy s.r.o., stojící za festivalem United Islands of Prague, a kreativní zónou DEPO2015. Akce vzniká také za podpory Města Plzeň a Plzeňského kraje. Vstup na akci je pro všechny zdarma. Více informací najdete na www.dasfest.cz.

Česko-německý fond budoucnosti už přes 20 let podporuje sblížení a sousedskou spolupráci mezi Čechy a Němci v Evropě. Celkovou částkou zhruba 60 milion eur podpořil na 11 000 společných projektů, které svádějí dohromady lidi obou zemí a umožňují či prohlubují pohledy do jejich světů, kultury i dějin.

Více než třetina vynaložených prostředků podpořila školy a mládež, o něco méně než třetina kulturní projekty a další část cílila na podporu partnerství obcí a zájmových sdružení, dialogy a vědecké projekty, obnovu památek, publikační činnost a sociální projekty pro národnostní a jiné menšiny. Fondu se podařilo povýšit česko-německou spolupráci z rovin politických deklarací a expertních jednání na živou realitu, obohacující mnoho aspektů každodenního života lidí na obou stranách hranice. Řada těchto projektů by bez jeho podpory nevznikla a nemohla by dlouhodobě působit. Fond tak patří k velmi významným podporovatelům kultury a vzdělávání u nás a měl po svém založení rovněž zásadní podíl na odškodnění obětí nacismu.