Od června do konce září zasadili 3230 sazenic buků v revíru Kyčera nad obcí Krásná v Beskydech. Opakovaně vyčistili lokalitu Slepenec nedaleko Slezskoostravského hradu a s bruntálskými seniory uklidili klestí z místa po kalamitní kůrovcové těžbě ve Václavově u Bruntálu. Další připravené akce zastavil nouzový stav a nepříznivá epidemiologická situace. „Měli jsme zalesňovat oblast v revíru Radhoště a potom také sbírat bukvice a žaludy. Domluvili jsme zapojení dalších škol, tentokrát z Bohumína a Frýdku-Místku. Bohužel to nevyšlo, ale i tak můžeme být s letošním Studentem v lese spokojeni“, říká předseda Spolku Počteníčko Ivan Sekanina a dodává: „Vytvořili jsme silnou základní skupinu ze studentů sedmi ostravských středních škol a gymnázií a postupně se připojovali další. Nejen studenti, ale i další dobrovolníci. Kus práce například odvedli zaměstnanci krajského úřadu, kteří s námi zalesňovali v Beskydech. Byli báječní stejně jako studenti, nebo jako senioři, kteří uklízeli ve Václavově u Bruntálu.“

Zdroj: zadavatel inzerce

Student v lese není jednorázová kampaň, ale pravidelná a dlouhodobá pomoc v lesích zasažených kůrovcovou kalamitou. V městských lesích pak pravidelný úklid pet lahví, papírů, hader, sklenic a nejrůznějšího harampádí. „Nejlepší akcí roku bylo podle mě sázení v Beskydech. Z toho mám dobrý pocit. Výborní byli lesníci z Krásné. Byli na nás připraveni. Ukázali nám, jak se sází, kontrolovali, pomáhali. Celá organizace se podařila. A hlavně něco jsme udělali pro přírodu, pro les. Po kalamitě to místy v lesích vypadá fakt hrozně,“ zdůrazňuje Aneta Horkelová, studentka Lékařské fakulty OU, která se akcí Studenta v lese pravidelně účastnila.

Projekt podpořily firmy Juddy bagety, Madeta a Nutrend. Největším partnerem se stal Moravskoslezský kraj a prvním partnerem, který pomohl projekt zahájit, byla Kofola:
„Regionální podpora, zápal a nadšení a smysluplné udržitelné projekty – tyto tři věci jsou pro nás vždy zásadní při rozhodování, do jakého projektu se zapojíme nebo který finančně podpoříme,“ vysvětluje Jana Ptačinská Jirátová, komunikační manažerka Kofoly ČeskoSlovensko. „Spolupráce se Spolkem Počteníčko pro nás byla od začátku nabíjející. Energie, se kterou se její členové do aktivit vrhli, nás přesvědčila natolik, že bychom rádi rozšířili spolupráci i v dalším roce a to i v dalších lokalitách, kde působíme,“ uzavírá. 

Zdroj: zadavatel inzerce

Mezigenerační a dobrovolnický projekt Student v lese je společná aktivita Spolku Počteníčko a studentů ostravských středních a vysokých škol. V zakládající skupině jsou zástupci Matičního gymnázia, Waldorfu, Priga, Jazgym P. Tigrida, Gymnázia Hladnov, Bezpečnostně právní akademie, Gymnázia O. Havlové a dvou fakult Ostravské univerzity. Během roku se připojovaly další školy, aktuálně je jich patnáct. Spolek Počteníčko plánuje, že se počty dobrovolníků příští rok nejméně zdvojnásobí. Student v lese zamíří kromě Ostravy a Beskyd také na Opavsko, Jablunkovsko a Bruntálsko. Podrobnosti najdou zájemci na www.studentvlese.cz

Zdroj: zadavatel inzerce