Radost má příroda i obyvatelé

Architekti a projektanti se při navrhování kancelářských, bytových a veřejných budov čím dál častěji řídí zásadami pro udržitelný rozvoj. Navrhují řešení, která snižují náklady na údržbu budovy a její negativní dopad na životní prostředí. Využívání rekuperace (tedy zpětného získávání tepla při větrání), kondenzačních kotlů a izolačních materiálů – to je jen špička ledovce postupů, jejichž cílem je úspora primárních zdrojů energie. Díky tomu dochází k účinnému omezení environmentálních nákladů při výrobě stavebních materiálů i samotné výstavbě.

Odpovědnost leží na bedrech architektů i investorů

Základem klimatické neutrality, tedy hospodářství s čistými nulovými emisemi skleníkových plynů, je návrh, který počítá s využitím přirozených podmínek životního prostředí, ve kterém bude objekt stát. Dalšími kroky je volba dodavatelů, kteří používají při výrobě nízkoemisní metodiku, zavádění energeticky úsporných technologií a volba materiálů umožňujících opakované recyklování. Zodpovědnost tedy neleží pouze na architektech, ale také na investorech, výrobcích materiálů a generálních dodavatelích staveb. Výsledkem této spolupráce je pozitivní dopad na životní prostředí, nižší provozní náklady i prestiž developerských firem.

Moderní technologie ruku v ruce s udržitelností

Na udržitelném stavebnictví záleží i společnosti Amádeus Real, za kterou stojí developer Václav Klán. „Při realizaci projektů využíváme třeba suchou výstavbu, při které není nutné frézování do zdi, a kombinujeme ji s moderními technologiemi, jako jsou chytré ovládání klimatizace a rekuperace. Díky těmto postupům dochází ke zpětnému získávání tepla a snižují se náklady na vytápění budovy,” informuje Václav Klán. Příkladem je nová městská čtvrť AMESIDE, která vyroste v centru Plzně.

Všechny dodavatele firma vybírá tak, aby materiály splnily i ty nejnáročnější požadavky, byly udržitelné a měly dlouhou životnost. Při navrhování projektů myslí i na to, jak dostat do center měst co nejvíce zeleně, která ochlazuje prostor a omezuje prašnost. Více přírody ve městech oceňují i samotní obyvatelé.

Zdroj: Amadeus-real.cz