Nejprve trocha teorie. Klouby nejčastěji postihují dva základní problémy: artróza představuje degenerativní změny v chrupavce, zatímco artritida je zánětlivé onemocnění (např. revmatoidní artritida). Artróza vzniká především v důsledku přetěžování, ať už kvůli nadváze, nevhodné zátěži či po úrazu. Naproti tomu artritida je chronické zánětlivé onemocnění, při kterém pacienti trpí bolestmi, otékají jim klouby a hůře se pohybují. Třetí možností pak může být osteoartróza, tedy chronické degenerativní onemocnění kloubů, které postihuje kyčle, kolena, klouby mezi obratli a na rukou.

Rozhodně vám nebudeme slibovat, tvrdit ani naznačovat, že některé z těchto rad vaše problémy s klouby odstraní. Jedná se o tipy, které slouží jako prevence, případně vám mohou ulevit od únavných bolestí.

Přemýšlejte o tom, co jíte

Kostem stejně jako kloubům prospívá jídelníček. Dostatečný příjem živin (bílkovin, glukosaminu, chondroitinsulfátu, vápníku, hořčíku atd.) je důležitý, klouby ovšem může poškozovat i metabolické překyselení, rozhodně tedy neuškodí omezení konzumace cukru, smažených pokrmů, alkoholu a citrusových plodů. 

Namažte se

Některé masážní krémy jsou svým složením uzpůsobeny tomu, aby ulevovaly bolesti nejen svalů, ale i kloubů. Například ALPA k tomu využívá kromě moderních lékařských výzkumů také generacemi prověřené recepty, z nichž některé pomáhala sama uvádět do života. Vyzkoušet můžete například ALPA gel Hřebíček, který je vhodný pro masáže kloubů, svalů a páteře. Hřebíček má dezinfekční, antimikrobiální a mírně znecitlivující účinky v kombinaci s dalšími éterickými oleji. Je proto vhodný k utlumení svalových a revmatických bolestí. 

Kostival lékařský (Symphytum officinale)

 1. Kostival lékařský je zmiňován již od 12. století jako léčivá rostlina. Obsahuje hlavně třísloviny, slizové látky, silice či alkaloidy. Sbírá se především kořen, někdy i list a měl by se užívat zevně. Používá se především jako mast nebo k obkladům – na zlomeniny, při zánětu žil nebo při pohmožděninách.
 2. Kostival patří už od středověku k významným léčivým rostlinám. Kořen je vysoce účinný při obnově tkání. Kostivalový krém nanesený co nejdříve na modřiny, místa výronů nebo na menší zlomeniny často minimalizuje opuchnutí a podporuje hojení. Pomáhá také při křečových žilách a pooperačních jizvách. Nenanášejte ho však na otevřená zranění.
 3. Kořen kostivalu má výrazné hojivé a regenerující účinky. Mimořádně dobře podporuje tvorbu kalusu (tkáně, která spojuje úlomky kostí po zlomenině a na jejímž základě se postupně vyvíjí nová kost) a napomáhá tak hojení zlomenin.

Zdroj: ALPA

Prha arnika (Arnica montana)

 1. Prha arnika se nejvíce využívá zevně. Má téměř zázračné účinky a kdekdo ji považuje za základní vybavení domácí lékárničky. Má unikátní schopnost uvolňovat krevní sraženiny. To znamená, že se přikládá na modřiny a nejrůznější podlitiny, které se rychleji hojí. Obklad namočený v arnikové francovce můžete na modřinu pokládat několikrát denně.
 2. Původ arniky je v Evropě, na jihu kontinentu od Portugalska po Jižní Karpaty, na severu od jižního Norska po Pobaltí.  V Čechách se vyskytuje roztroušeně v horských oblastech. Protizánětlivé působení arniky se zevně nejčastěji využívá při pohmožděninách, vykloubení, revmatismu, vhodná je i při léčbě křečových žil. Prha arnika patří dnes k ohroženým druhům naší květeny a je chráněná.
 3. Prha arnika patří mezi nejlepší hojivé byliny a také má své široké použití v kardiologii. Blahodárně působí při kloubních potížích i revmatických bolestech, na otoky a při svalové únavě. Aplikuje se v podobě krému masáží do postižených míst.  Je vhodná pro sportovce, protože před výkonem prohřívá a prokrvuje svaly a tkáně, po výkonu je naopak regeneruje. Poradí si i s natrženým svalem.

Jírovec maďal nebo také kaštan koňský (Aesculus hippocastanum)

 1. Aktivní látka, získávaná z kaštanu - aescin, zvyšuje odolnost vlásečnic a zlepšuje žilní tonus. Urychluje vstřebávání otoků, působí protizánětlivě a pomáhá při chronické žilní nedostatečnosti a při léčbě křehkých vlásečnic. Pomáhá zmírnit pocit „těžkých nohou“ i noční křeče v nohách. 
 2. Kaštan koňský neboli jírovec maďal se používá zejména na různé cévní problémy. Má protizánětlivé působení. Při vnějším použití se hodí do mastí proti revma (revmatoidní artritidě) a křečovým žilám. Urychluje vstřebání krevních podlitin a modřin. Pomáhá při periferním prokrvování. 
 3. Ve složení jírovce dominuje saponin aescin (až 10 %). K účinným látkám se řadí i glykosid aeskulin (eskulin). Jírovec má protizánětlivé vlastnosti, zvyšuje odolnost krevních vlásečnic, zlepšuje pružnost žilních a cévních stěn, urychluje vstřebávání otoků, krevních podlitin a modřin, podporuje prokrvení končetin, ulevuje při křečích a otocích nohou.  

Zdroj: ALPA

Hřebíčkovec kořenný (Eugenia caryophyllus)

 1. Hřebíček je vlastně sušené poupě hřebíčkovce kořenného. Hřebíček má výrazné dezinfekční a lokálně znecitlivující účinky. Hřebíčková silice má prokrvující a bolest tlumící schopnosti, proto se používá i při revmatizmu na bolavé klouby či svaly nebo do mastí a masírovacích prostředků.
 2. Bylina obsahuje řadu významných látek. Včetně vitamínu C a K, minerálů, vlákniny obsahuje antioxidační látky např. eugenol, který se podílí na ochraně před oxidativním stresem. Hřebíček má dezinfekční, antibakteriální a antimykotické účinky. Uvolňuje křeče a tiší bolesti pohybového aparátu. 

Zdroj: ALPA