Nemusí to být jen nároky školy nebo zaměstnání, abychom po příchodu domů začali pospávat. Za únavu paradoxně často vděčíme místu, kde bychom se naopak měli nabíjet – naší domácnosti. Moderní bydlení se zateplenými fasádami a hermeticky těsnícími okny udrží uvnitř teplo, ale neodvětraná vlhkost, kterou ani nevnímáme, vytváří ideální podmínky pro viry a bakterie. Přímý vliv na pocit svěžesti má ještě jeden neviditelný faktor: „Oxid uhličitý vzniká přirozeně při normálním dýchání. Pokud jeho hodnota v okolním prostředí stoupá, dospělý člověk začne být unavený, podrážděný nebo naopak flegmatický, klesá jeho fyzická i duševní výkonnost. Malé děti pak zlobí a vztekají se," vysvětluje MUDr. Helena Fuchsová. Právě na podzim, kdy zvenku přecházíme dovnitř a často se scházíme ve větším počtu lidí, může být kombinace tepla, vlhkosti i zvýšené koncentrace oxidu uhličitého vstupní bránou nejen pro únavu, ale zvyšuje také riziko onemocnění horních cest dýchacích. „Zvýšená koncentrace CO2 hrozí zejména v uzavřených, málo větraných místnostech - v bytech, kancelářích nebo školních třídách," doplňuje lékařka.

Teplotu v domácnosti obvykle měříme, ale vlhkost (pokud se už neprojevuje plísněmi) příliš nesledujeme a na neviditelný oxid uhličitý běžná rodina žádný měřič nemá. Pokud chcete dostat prostředí ve vaší domácnosti pod kontrolou tak, aby bylo opravdu bezpečné a svěží, nemusíte si hned pořizovat celou laboratoř. K dispozici je novinka: ČEZ Patron, jediný přístroj, který veškeré hodnoty - od teploty přes vlhkost až po CO2 - v domácnosti nepřetržitě měří. Je zkonstruován tak, aby hlídal, vyhodnocoval a okamžitě navrhoval jednoduchá opatření. Má i další praktické funkce, které oceníte při běžném chodu domácnosti. Zatím je v omezeném počtu dostupný pouze v našem kraji.

Všichni chceme mít více soustředěné a tedy snadněji se učící děti, kvalitněji spát a odpočívat, budit se svěží. Prostředí je velmi důležité i pro domácí mazlíčky, může být příčinou nervozity psa nebo kočky. Pokud vás zajímá, jak můžete být doma zdravější a plní energie, zajděte si pro inspiraci do Zákaznického centra ČEZ v Hradci Králové, kde si můžete funkční ČEZ Patron prohlédnout.