Ať už se vydáte do tuzemska nebo zahraniční, platné osobní doklady jsou nezbytnou podmínkou. Mít se sebou prošlý cestovní pas nebo řidičský průkaz by vám nejen zkomplikovalo dovolenou, ale i zasáhlo peněženku. V případě, že platnost vašeho průkazu totožnosti skončila a vy jste si do 15 dnů, následujících po dni skončení, nezažádali o nový, může se sankce vyšplhat až k deseti tisícům. Stejně tak v případě neplatného řidičského průkazu. Zde sice není povinnost si ho jít vyměnit, ale bez platného řidičáku za volant sednout nemůžete.

Propadlý řidičák

Zjistíte-li při silniční kontrole, že vám skončila platnost řidičského průkazu, dopustíte se přestupku, a dokonce můžete dostat pokutu až 2 500 Kč. V tomto případě může významně pomoci datová schránka, která slouží i jako elektronický identifikační prostředek, stejně jako je například Bank ID, NIA ID nebo eObčanka. Přihlásíte se díky ní do Portálu občana a zde si nastavíte automatické upozornění na končící platnost dokladu. V předstihu vám přijde SMS nebo e-mail s upozorněním na končící platnost řidičáku.

Pozor na platnost cestovního pasu

Ke komplikovanějším problémům pak patří situace, kdy vás kvůli platnosti cestovního pasu nepustí do letadla. Země, které nepatří do Schengenského prostoru vyžadují platný cestovní doklad. Abyste předešli situaci, kdy přijdete o dovolenou, protože vás s neplatným cestovním pasem nepustí do letadla, datová schránka vás automaticky a včas upozorní na končící platnost cestovního pasu.

S datovkou bez problémů

Datovou schránku si může založit fyzická nebo podnikající fyzická osoba zdarma na kontaktních místech veřejné správy Czech POINT. Pokud vlastníte eObčanku, kartu STARCOS, aktivovaný uživatelský účet NIA ID nebo aktivovaný mobilní klíč eGovernmentu, mojeID nebo vaše banka poskytuje služby bankovní identity na eidentita.cz, datovou schránku si můžete založit přímo v Portálu občana nebo v klientském portálu datových schránek. Komunikace s úřady je zdarma, a navíc vám garantuje včasné dodání zprávy příslušnému úřadu. 

Pomocí elektronických identifikačních prostředků, kterými si můžete datovou schránku založit nebo se do ní i přihlašovat, doporučujeme přistupovat k online službám veřejné správy z Portálu občana. Odkud máte z jednoho místa snadný přístup k více než 330 službám státu nebo do portálu vaší obce. Ministerstvo vnitra ČR intenzivně pracuje na nasazování nových služeb, nově umožnilo přihlášení také pomocí bankovní identity a počet dostupných služeb a spolupracujících portálů na obecní a krajské úrovni v Portálu občana postupně roste. „Stále zaznamenáváme růst počtu uživatelů datových schránek a také zájem o služby eGovernmentu na Portálu občana, proto se snažíme průběžně rozšiřovat nabídku, abychom lidem v komunikaci s úřady mohli nabízet maximální pohodlí,“ říká Ing. Roman Vrba, ředitel odboru eGovernmentu ministerstva vnitra.