Známá česká značka Toma, jejíž pramenitá voda vyvěrá z hlubin Adršpašsko-teplických skal, přichází s dlouhodobým projektem Živé studánky, který si pro tento rok klade za cíl obnovit vybrané studánky v Praze a prvních šesti krajích České republiky. Na webových stránkách www.zivestudanky.cz budete moci hlasovat o tom, která z vytipovaných studánek bude zrekonstruována právě ve vašem kraji. A co víc, budete moci vyhrát různé zajímavé ceny – např. i pobyt v překrásném prostředí chráněné krajinné oblasti Broumovsko s prohlídkou „skalního města", odkud Toma pochází.

Ve spolupráci s odborníky z Českého svazu ochránců přírody bylo pro tento rok v prvních šesti krajích České republiky a také v Praze vytipováno celkem 18 studánek, které potřebují zrekonstruovat. Z nich právě vaše hlasy vyberou v každém ze šesti krajů jednu vítěznou studánku, která se následně dočká odborné renovace doslova na míru. V přeneseném slova smyslu tak vdechne podzemní pramen vody Toma svým „menším sestrám" nový život.

Jak už správně tušíte, jedním z vybraných krajů je právě kraj Zlínský. Pojďme si tedy představit tři zdejší kandidátky na kompletní obnovu:

Černá studánka se nachází na turistické cestě a zároveň trase naučné stezky Jana Karafiáta pod Malou Lhotou v okrese Vsetín. Voda zde vyvěrá ze skalního flyšového podloží ve svahu asi 10 m od turistické cesty. Jedná se o silný pramen kvalitní vody, který nevysychá ani v době sucha. Studánka dříve sloužila jako zdroj vody pro obyvatele okolních obcí.

V minulosti byla zastřešena jednoduchou dřevěnou stříškou, která je v současnosti v dezolátním stavu. U studánky je panel naučné stezky, věnovaný mokřadním živočichům.

K Černé studánce se vážou pověsti o strašidlech, které jsou uvedeny v knize valašských pohádek a pověstí Jaroslava Baláše Kouzelné housle.

Studánce by slušelo nové zastřešení, úprava odtoku a přístupu. Hezká by byla i lavička pro odpočívající poutníky.

Zdroj: PEPSICO

Drobečkova studánka leží v okrese Kroměříž, na půli cesty mezi Klapinovem a Šarmankou. Je umístěna ve svahu přímo u zelené turistické značky. Kryta je velkými kameny, na kterých nalezneme kovovou destičku s jejím jménem, letopočtem a křížkem. Zdá se tedy, že je zde souvislost s něčí smrtí a studánka je tím pádem „památeční".

Studánku je nutno vyčistit, prohloubit a zastřešit, aby se zamezilo padání listí. Dále je třeba vytvořit odtok pomocí korýtka nebo nerez trubky. I zde by mohla být jednoduchá lavička.

Drobečkova studánka Zdroj: PEPSICO

V okrese Vsetín, ve svahu pod silnicí z Podlesí na Malou Lhotu leží třetí vybraná studánka Na Brdu 1. Ročně ji navštíví stovky lidí, díky čemuž jsou k ní vyšlapané chodníčky od Brňova z Obrázkové cesty, což je vycházková a běžkařská trasa pro obyvatele Valašského Meziříčí.

A není divu – studánka má velmi dobrou chuť. Lidé si ji však mnohem více cení pro její údajnou zázračnou moc. Prý dokáže léčit i nádorová onemocnění a záněty.

Jak by se dalo této studánce pomoci? V prvé řadě najít přesné místo, odkud pramen vytéká. Potom upravit přístup, zastřešit pramen s vyústěním a nainstalovat příjemné posezení.

Zdroj: PEPSICO

Více fotografií ke každé studánce a další informace najdete uvedeném odkazu www.zivestudanky.cz Tak co, již víte, pro kterou ze studánek budete hlasovat?