ČNB se zlatem počítá, vidí v něm hodnotu stejně jako ostatní banky a státy napříč celým světem. To může podpořit nákup zlata běžnými občany, kteří se třeba k tomuto vzácnému kovu stavěli doposud rezervovaně a pozornost věnovali spíše jiným oblastem trhu.

Je všeobecně známo, že hlavním cílem ČNB je péče o cenovou stabilitu, stabilní finanční prostředí a celkově správné fungování finančního systému. Hromaděním zlata si tak vytváří trvalou hodnotu, která je prověřena po celou dobu trvání historie lidstva.

Wiener Philharmoniker.Wiener Philharmoniker.Zdroj: Zlaťáky.czČNB rovněž ukazuje i na další důležitý faktor k přístupu ke žlutému kovu, konkrétně k jeho nákupu. Banka nakupuje průběžně, neprovádí jednorázový nákup. To ve finále vede k průměrování ceny a eliminování případných nákupů, které byly v dobách, kdy cena zlata dosahovala vyšších úrovní. Bohužel, nelze určit pravou chvíli, kdy koupit a kdy prodat. Vše se neustále mění, ale pravidelný nákup je jednou z možností, jak si zajistit průběžný nárůst bohatství za přijatelnější ceny.

To, že tato autorita nastavuje určitý trend, nakupuje a hromadí žlutý kov, může podpořit nárůst poptávky Čechů po této hodnotě. Je zřejmé, že běžní občané si nebudou pořizovat gigantické zlaté cihly, avšak dnes existuje spousta možností, jak nakupovat a docílit tak vlastního pokladu dle možností jednotlivce. Jaké to jsou?

„Nejoblíbenější jsou investiční slitky švýcarské společnosti Argor Heraeus, investiční mince Wiener Philharmoniker, Maple Leaf nebo Kangaroo v gramážích jedné unce, ale vše záleží na preferencích a finančních možnostech,“ říká Jakub Petruška, analytik společnosti Zlaťáky.cz.

Zlatý poklad je možné sbírat už po gramech a to ve formě zlatých slitků od oblíbeného a celosvětově uznávavého rafinéra Argor Heraeus SA. Investiční mince nabízí nejmenší váhovou kategorii 1/25 (1,24 g) od rakouské mincovny Münze Österreich. Větší škálu výběru pak nabízí váha 1/10 Oz (3,11 g), v níž je možné pořídit nejen klasické investiční mince od např. Wiener Philharmoniker nebo Maple Leaf, ale také ty se zajímavými motivy, např. Panda (čínská mincovna) a Kookaburra Ledňáček z australské mincovny Perth Mint, jejichž motiv se každoročně obměňuje, případně celosvětově oblíbenou lunární sérií, která v letošním roce přivítala Rok draka.

Rok draka.Rok draka.Zdroj: Zlaťáky.cz„Velmi oblíbené jsou dále produkty s tematikou čínského zvěrokruhu či jiné sběratelské produkty ze vzácných kovů jako například zlaté mince ze série Mother of Pearl. Vnitřní část těchto mincí tvoří pravá perleť. Mezi zákazníky vyhledávané patří také sběratelské mince ze série Městské památkové rezervace vydávané Českou národní bankou  – nejnovější mince je věnována městu Hradec Králové,“ doplňuje Petruška.

Tento materiál vznikl pouze pro marketingové a informační účely. Nejedná se o investiční doporučení ani nabídku ke koupi nebo prodeji jakéhokoli investičního nástroje. U investic je však dobré mít vždy na paměti, že jejich historická výkonnost není ukazatelem ani zárukou výkonnosti v budoucnu. Hodnota investic může klesat i stoupat a návratnost investic není zaručena.