Čas od času se můžeme v denním tisku nebo dalších médiích setkat se zprávami o případech přiotrávení obyvatel bytu nebo rodinného domu spalinami unikajícími např. z průtokového ohřívače vody, tedy oxidem uhelnatým (CO). Tomu je třeba věnovat větší pozornost s blížícím se letním obdobím, kdy lze všem majitelům plynových spotřebičů doporučit, aby v nastávajících horkých dnech věnovali pozornost větrání. Vhodné je například nezavírat dveře u koupelny, když je v provozu plynový průtokový ohřívač vody apod. Důvodem uvedeného preventivního doporučení je skutečnost, že v parných dnech může za určitých okolností docházet ke snížení tahu komína. Ten běžně funguje tak, že spaliny stoupají vzhůru, protože jsou lehčí než venkovní chladnější vzduch. V extrémně horkých dnech ale uvedené nemusí vždy platit, protože zplodiny (CO) jsou chladnější a teplejší vzduch z venku je částečně může tlačit zpět do místnosti.
Oxid uhelnatý je bezbarvý, nedráždivý plyn bez zápachu, lehčí než vzduch, který je vůči lidskému organismu toxický. Jeho zákeřnost spočívá zejména v tom, že jednak není cítit a jednak nejsou příznaky otravy hned patrné. Člověk je unavený, malátný, bolí ho nebo se mu točí hlava. Teprve při delším působení a větší koncentraci CO může být dezorientovaný, upadnout a ztratit vědomí apod. Jak již byli uvedeno výše, oxid uhelnatý vzniká mimo jiné i při nedokonalém spalování užitkových plynů jako je např. zemní plyn (i když ten je primárně netoxický) v rámci provozu plynových spotřebičů v domácnostech.
Aby plynový spotřebič správně fungoval, potřebuje dostatek vzduchu a správný a funkční odvod spalin, které jsou komínovým systémem odváděny mimo objekt, kde se rozptýlí ve vzduchu. Nepředstavují tedy za běžných okolností žádné nebezpečí. V případě špatného odvodu spalin, se však při shodě nepříznivých okolností mohou vracet zpět do místnosti a v ní se shromažďovat. To může být způsobeno například neprůchodností komínových cest, zanesením výměníku spotřebiče způsobeným zanedbáním jeho údržby nebo již zmíněným sníženým tahem komína v horkých dnech.
Moderní plynové spotřebiče jsou již vybaveny detektorem, který uvedené zaznamená a spotřebič automaticky vypne. U starších typů spotřebičů však toto zařízení není vždy pravidlem. Jistotou, která prakticky zcela eliminuje případné nebezpečí přiotrávení oxidem uhelnatým, byť toto je při správném provozu plynového spotřebiče a spalinových cest jen teoretické a hrozí pouze při shodě několika nepříznivých okolností, je pořízení detektoru CO. Ten v předstihu spolehlivě upozorní na přítomnost oxidu uhelnatého při provozu plynových spotřebičů, již při zaznamenání velmi nízké koncentrace, která ještě nijak neohrožuje zdraví. Chcete-li si toto užitečné zařízení pořídit, můžete se obrátit třeba na svého dodavatele plynu. Pražská plynárenská zajistí pro své zákazníky detektory CO za výhodných podmínek a poskytneme jim zároveň i veškeré související poradenství.