Pokud zvažujete zbudování pergoly, měli byste vědět, že k tomu není třeba ani stavební povolení, ani ohlášení stavby, dodržíte-li omezení 25 metrů čtverečních zastavěné plochy. Ještě než začnete, rozmyslete si, zda ji chcete mít jen pro občasné posezení s knížkou u dvojky vína, nebo tu hodláte hostit přátele u krbu či grilu, pořádat oslavy a podobně. V druhém případě by totiž pergola měla stát poblíž domu, abyste se při obsluze hostů neuběhali. Jinak je příjemnější, když se v zahradě nachází trochu v zátiší, aby nabízela dostatek soukromí a nebyla všem na očích.

Aby vám tu bylo milo, potřebujete také dostatek světla, ale nemělo by sem celý den pražit slunce. V příliš vystavené pergole by také mohlo nepříjemně profukovat, což klid na četbu i rozhovor určitě ruší. Dobré je pamatovat i na krytí proti slunečním paprskům z východu a především ze západu, kdy nízké slunce oslňuje.

Nejběžnějším materiálem na stavbu pergoly je dřevo, nejčastěji smrkové, borovicové nebo modřínové. Je nutné přitom ho správně ochránit proti trouchnivění, plísním, škůdcům a vlivům počasí, na ochranných lazurách proto nešetřete. Postup konstrukce by měl vycházet z konkrétního plánu. Nicméně typická pergola se staví z nosných sloupků, vaznic, pásků případně vazných trámů, krokví a střešních latí.

Rozlehlejší stavby musí mít oporu v betonových patkách, lehčí pergoly mohou spočívat na zemních vrutech nebo zatloukacích patkách, jejichž výhodou je rychlost stavby. Naopak nevýhodou u vrutů je nutné použití speciální soupravy, která je do země zavrtá.

Na podlahu můžete zvolit třeba zámkovou či jinou dlažbu položenou do patřičně upraveného podloží a rámu ze zabetonovaných obrubníků. Doporučit lze i terasová profilová prkna nebo cemento-třískové desky v barevných variacích.

Jestliže máte v plánu pevné zastřešení, pak na sloupky a vaznice, případně vazné trámy, volte rozměr hranolů nebo trámků alespoň 90×90 mm. O mnoho subtilnější by neměly být ani krokve, mezi nimiž nenechávejte velké mezery. Konstrukce musí vydržet nejen poryvy silného větru, ale i tíhu listí a sněhu. Stabilitu pergoly podpoří rohové konzole nebo kování ve tvaru „T“.

Z hlediska pevnosti stavby jsou nejlepší tesařské spoje, případně kombinované s vhodně dimenzovanými vruty (průměr 8-10 mm, délce 80-300 mm), šrouby nebo závitovými tyčemi. Hřebíky už patří minulosti. Vruty mají mnohem lepší pevnost a udrží dřevo u sebe i v období, kdy silně pracuje. Pamatujte ale na to, že zatímco šroubům a závitovým tyčím můžeme svěřit i nosnou funkci, vruty by měly mít funkci pouze zpevňovací. Jestliže bude mít vaše pergola více sloupků a záleží-li vám na jejím vzezření, respektujte pravidlo, že vzdálenost mezi jednotlivými sloupky má být stejná jako šířka vchodu do ní.

Také zvažte, jestli místo střechy necháte popínavé rostliny, ať se činí, nebo zda pergolu zastřešíte. Dříve se na střechy zahradních staveb používalo prakticky cokoli, od plechu, přes térový papír, až po eternit. Dnes je v kurzu sklolaminát nebo polykarbonát. Polykarbonát je lehký, pružný a dobře propouští světlo, na zastřešení pergoly bohatě stačí běžný jednokomorový. Naopak sklolaminát je pevnější, méně náchylný na poškrabání a propouští přirozenější barvu světla.

Autor: David Nesnídal

NAŠE TIPY

  • Patky na sloupky nezatloukejte až dolů, hranoly by měly být asi 10 cm nad zemí. Vlhkost nebo mokrá tráva k nim hůře dosáhne a hranoly déle vydrží.
  • Nepodceňujte sílu krokví (střešních latí), protože konstrukce musí vydržet nejen poryvy silného větru, ale i tíhu listí a mokrého sněhu.

Co dalšího se dočtete v prvním vydání nového magazínu Hobby?

  • Rozhovor s hercem Igorem Barešem o jeho netradičním hobby
  • Zahradní domky, průvodce stavbou krok za krokem
  • Zakládáme trávník

Předplaťte si Deník s pravidelnými čtvrtečními přílohami již od 76 Kč měsíčně. (objednávejte ZDE) nebo si jej můžete objednat i telefonicky na 272 015 015.