Pokud nebydlíte v novém domě, po nějakém čase se patrně nevyhnete rekonstrukci. V současné době se přistupuje k zateplování tepelně náročných budov, čímž se zamezí zbytečnému úniku tepla. A také financí z vaší peněženky.

Pokud se revitalizace dotkne i oblasti oken, neobejdete se bez nových parapetů. Ty už dnes můžete pořídit online v mírách, které potřebujete. Na jejich montáž nemusíte být sami, obrátit se můžete na zkušeného odborníka ve svém okolí.

Funkce okenních parapetů

Základní úlohou správně osazených venkovních okenních parapetů je chránit zdivo pod oknem před vlhkostí (dešťové přeháňky či sníh). Dodatkově plní také funkci estetickou.
Vnitřní okenní parapety slouží především jako prostor pro uložení věcí. V mnoha domácnostech jsou na okenních parapetech umístěné květináče s rostlinami či dekorační předměty, které dělají domov osobitějším. Mohou posloužit také jako opora při pohledu z okna.

Druhy okenních parapetů

Okenní parapety jsou vyráběny z různých materiálů a v širokém spektru barev, v matu či lesku.

Vnitřní okenní parapety

Nejčastěji se u vnitřních okenních parapetů setkáváme s následujícími typy:

  • plastové – dlouhá životnost; minimální požadavky na údržbu; vhodné i do místností se zvýšenou vlhkostí,
  • dřevotřískové – vyrobené metodou postforming, tzn. vrchní plochu dřevotřískové desky kryje laminátová vrstva, zatímco spodní část parapetu je chráněna impregnací proti vlhkosti; tvarově a barevně stálé do 60% vlhkosti vzduchu; dlouhá životnost,
  • poly-mramorové – pevné; odolné proti mechanickému poškození a teplu z radiátorů.

Venkovní okenní parapety

Nejčastěji se setkáváme s těmito druhy venkovních okenních parapetů:

  • hliníkové tažené – nejkvalitnější venkovní parapety; odolné proti mechanickému poškození, rozmarům počasí i UV záření,
  • hliníkové ohýbané – finančně dostupnější než tažené parapety; ošetřené pro zachování delší životnosti,
  • pozinkované – opatřeny speciálním povlakem zajišťujícím delší životnost; cenově nejdostupnější,
  • poly-mramorové – pevné a odolné; dodají domovu na eleganci.

Kde koupit okenní parapety a jak probíhá montáž?

Okenní parapety můžete zakoupit online z pohodlí vašeho domova.

Pro ty, kteří si netroufají na montáž parapetů svépomocí, máme řešení. Ať už jste z většího města nebo vesnice, z kteréhokoli koutu ČR, najděte si v okolí svého montážníka parapetů.