Na většině toků byly dosaženy dosud nepozorované a nezaznamenané průtokové hodnoty. Povodně si vyžádaly 20 obětí na lidských životech. Bylo zničeno přes 300 domů a kolem 5 500 jich bylo poškozeno. Zdevastováno bylo téměř 500 kilometrů silnic a místních komunikací a také zhruba 100 kilometrů železnic. Škody v povodí Odry dosáhly částky 20 miliard korun. Celkově bylo povodní zasaženo 202 obcí.

„Povodně jsou ničivým přírodním fenoménem, před kterým se lidé snažili ochránit odpradávna. Fatální následky tragických povodní v červenci 1997 ukázaly, že kromě protipovodňových opatření je nutné také zdokonalit bezpečnostní systém a řešení mimořádných událostí a krizových situací je nutné centrálně koordinovat. V Ostravě se tak v 90. letech začal koncentrovat příjem tísňových informací z celého regionu v Centru tísňového volání, které v roce 2010 nahradilo Integrované bezpečnostní centrum. I když jsou nyní bezpečnostní složky připraveny profesionálně čelit všem přírodním pohromám, věřím, že se podobná situace z roku 1997 nebude - a to nejen v našem kraji - nikdy opakovat,“ říká Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje.

Podle slov generálního ředitele státního podniku Povodí Odry Jiřího Pagáče, který před dvaceti lety působil ve funkci vedoucího vodohospodářského dispečinku, povodeň v červenci 1997 se svými následky překonala všechny do té doby známé povodňové události a zapsala se tak do historie. „Následky a škody by měly daleko větší rozsah nebýt vodních děl Vodohospodářské soustavy povodí Odry, především nádrží Šance a Slezská Harta. Obě přehrady výrazným způsobem ovlivnily velikost průtoků. Povodeň měla zásadní vliv na nastartování procesu zvýšení povodňové ochrany obyvatel v mnoha oblastech – legislativní, stavební i organizační,“ doplňuje Jiří Pagáč.

V průběhu let 1997 až 2004 byly odstraněny povodňové škody s celkovými náklady ve výši 2,1 miliardy korun, které byly hrazeny jednak z vlastních zdrojů Povodí Odry, státního rozpočtu, úvěru EIB a pozemkového fondu. Jednalo se celkem o 444 stavebních akcí z toho zhruba  67 procent  v okresech Bruntál a Jeseník.

„Souběžně s odstraňováním povodňových škod začala probíhat příprava i realizace protipovodňových staveb. Jedná se o složitý, nákladný a dlouhodobý proces, přesto se podařilo připravit celkem 103 akcí se souhrnným nákladem 3,392 miliardy korun.  Šestaosmdesát z nich už bylo realizováno a do konce roku 2020 chceme vybudovat 17 protipovodňových opatření s předpokládaným nákladem ve výši 1,5 miliardy korun,“ informoval investiční ředitel státního podniku Povodí Odry Miroslav Janoviak.

Ničívé povodně v roce 1997 v Ostravě.Zdroj: ilustrační foto