Česká republika nabízí opravdu spoustu krásných míst – klid a trochu stínu nám v parných dnech nabídnou hluboké lesy, osvěžení najdeme u tuzemských jezer a horských vodopádů, pro milovníky hor, fauny a flóry jsou zase přímo stvořené horské louky a romantické duše potěší nejvíc trasy slibující nádherná panoramata.

Na webu Čistou přírodou si můžete vybrat jednu z dvacítky námi vytipovaných a prošlápnutých tras krásami Česka. Aby nám ale všechny tyto „poklady" vydržely co nejdéle a mohly si je, stejně jako teď my, užívat i naše děti, vnoučata nebo pravnoučata, měli bychom se k přírodě chovat ohleduplně – nic neničit a neodhazovat v ní své odpadky. Jedině tak se budeme za těmito krásami rádi vracet. Ano, už slyšíme ten argument, že v přírodě nejsou žádné koše, popelnice, tak nemáte odpad, kam vyhodit. Naši traséři na to samozřejmě mysleli a na jednotlivých trasách vytipovali i nejbližší stanoviště na třídění odpadu. Při plánování výletu tak máte všechno pěkně pohromadě – trasy, fotografie zajímavých míst, itinerář i podrobnou mapu, na které jsou vyznačeny třídící zastávky, a také náročnost a délka jednotlivých tras.

Zdroj: www.prirodou.samosebou.cz
Na úpatí skalního masivu vystoupáte po schodech vytesaných přímo do skály. Žlutá značka vás pak zavede do útrob kokořínských lesů. Zdroj: www.prirodou.samosebou.cz

Pojďte se tedy podívat na ty nejnovější trasy, které na našem seznamu přibyly. Určitě stojí za to. Popsat ve zkratce všechny, nejde, tak jen namátkou. Zavedeme vás tedy třeba na hranici Moravy a Slezska – do Hrubého Jeseníku, po stopách tzv. Slezského Semmeringu. Středně náročná trasa měří necelých 14 kilometrů a na její zdolání postačí zhruba 4 hodiny. Putování začíná na nádraží v Ramzové. Odtud se vyráží na Šerák – ti zdatnější mohou po svých, ostatním doporučujeme lanovku. Na Šeráku si užijete úchvatný výhled na Rychlebské hory, Kralický Sněžník i Praděd. A pak Vás čeká náročný sešup po modré a žluté značce do Lipové-lázně. Společnost vám budou dělat šumící les, sladké borůvky a zpěv ptáků. Na 10. kilometru je čas na krátký odpočinek a malou svačinku, zbylé obaly nezapomeňte vzít s sebou do batůžku a vytřídit do barevných kontejnerů, které potkáte na konečné v Ramzové. Tam zbývá už jen pár kilometrů – přes pastviny, kde můžete obdivovat ladné pohyby koní, Jeseník a Priessnitzovy přírodní lázně na vlak do Lipové a Slezským Semmeringem do cíle v Ramzové.

Zdroj: www.prirodou.samosebou.cz
Skalní komplex Prolezovačky je bezesporu jedním z nejromantičtějších míst Kokořínska. Cestička kamenným bludištěm vypadá sice krkolomně, ale zvládnou ji i děti. Zdroj: www.prirodou.samosebou.cz

Druhý tip uvítají hlavně ti, kteří nejsou na delší túry nebo mají méně času, ale i romantické duše. Míříme do Máchova kraje – na Kokořínsko. Jde o trasu 6,5 km dlouhou a jen mírně náročnou. A stačí na ni jen něco málo přes 2 hodiny. Na trase startující v městečku Mšeno si užijete skalní město, jeskyně, hory, doly, lesy i hrady. O zajímavé fotografie a zážitky tak nebude jistě nouze. Abyste mohli krásy kokořínské přírody obdivovat i příště, nezapomeňte vytřídit obaly od svačiny do barevných kontejnerů, které najdete u mšenského rybníka. Další trasy a tipy na výlety naleznete na www.prirodou.samosebou.cz.