Přestože vláda přistoupila k zastropování cen energií, mnoho lidí stále vyhlíží následující topnou sezónu s obavami. „Základem letos bude samozřejmě citlivé zacházení s topením, výrazně pomoci mohou ale i jiné prvky v domácnosti, například kvalitní dveře, okna či venkovní stínicí technika,“ říká Petr Přichystal, marketingový manažer společnosti Lomax, která se věnuje produkci stínící techniky, dveří a oken.

Přichystal potvrzuje, že právě venkovní stínění je jednou z nejoblíbenějších variant posledních let. Předokenní rolety či žaluzie jsou totiž efektivní jak v zimě, tak v létě, kdy brání pronikání tepla do interiéru a mohou tak nahradit i klimatizaci. „V zimě jsou účinné zejména venkovní rolety, které dokáží snížit náklady na topení až o 10 procent. Díky jejich konstrukci uniká teplo podstatně pomaleji, navíc zajistí dokonalé zatemnění interiéru,“ vysvětluje Přichystal.

Venkovní žaluzie v létě brání průniku světla, v zimě snižují náklady za vytápění.Zdroj: LOMAX

Nejefektivnějších úspor dosáhnete díky propojení s chytrou domácností

Účinnost stínící techniky z hlediska úspor za vytápění se přitom zvyšuje, pokud je vybavena moderními technologiemi, které umožňují napojení na systém takzvané chytré domácnosti. „Synchronizací stínění s povětrnostními čidly, systémem vytápění, chytrým termostatem a pohybovými čidly lze dosáhnout maximální úrovně automatizace a komfortu domácnosti. Jedná se v současnosti o nejvyspělejší řešení, které z hlediska nákladů za vytápění poskytuje především ve velkých domech mimořádně vysoké úspory,“ upozorňuje Přichystal.

Venkovní stínicí technika snižuje náklady za vytápění. Lze ji ovládat i automaticky.Zdroj: LOMAX
Všechny komponenty lze poté nastavit tak, aby se ovládaly automaticky. Pokud se například uživatel nachází mimo domov a vysvitne slunce, systém chytré domácnosti vypne pomocí termostatu topení, vytáhne stínicí techniku, a nechá domácnost vytopit přirozeně díky slunečnímu záření. V takových případech pak mohou úspory dosahovat až 30 procent. „Záleží samozřejmě i na celé řadě dalších faktorů, například na orientaci domu, ploše oken či počtu slunečných dní v daném roce,“ doplnil Přichystal.

Nezapomínejte na obálku budovy

Výši úspor také výrazně ovlivňuje fakt, zda má dům kvalitní plášť, tedy jak zateplení, tak kvalitní dveře a okna. Právě ty patří podle odborníků k nejslabším místům v obálce budovy. Starými okny totiž může unikat až 30 % tepelné energie. Často přitom pomůže výměna, nebo alespoň utěsnění oken. „Problém s tepelně-izolačními vlastnostmi oken lidé odhalí lehce. Stačí k nim přiložit ruku. Pokud cítí závan studeného vzduchu, je nutná oprava či výměna,“ radí Přichytal.

Kvalitní dveře brání úniku tepla.Zdroj: LOMAX
Výměna oken i dveří je přitom možná i na podzim. Ceny navíc v tomto období bývají příznivější, stejně jako čekací lhůta. „Horšími tepelně-izolačními vlastnostmi se vyznačují zejména dveře a okna vyrobená ze dřeva. Přírodní materiál totiž neustále pracuje a ve finále jsou tyto výrobky více náchylné na vznik škvír. Naopak skvělé vlastnosti mají výrobky z plastu, nebo z hliníku, který je navíc pevný a tuhý, dveře ani okna se tak nedeformují,“ říká Přichystal. Nicméně dodává, že jednou z nejefektivnějších cest zůstává také zateplení fasády.