Řada z nás používá jako zdroj pro bazény tvrdou studniční vodu. Ta podle lokality obsahuje zvýšený podíl rozpuštěných dvojmocných kovů – vápník, hořčík, někdy železo a mangan, které po porušení vápenato-uhličitanové rovnováhy nebo oxidaci vzdušným kyslíkem či oxidovadlem mohou takzvaně vypadnout do sraženin. Projeví se bílým zákalem v případě kalcitu nebo rezavým zákalem v případě hydroxidu železitého.
Mléčný zákal, co s tím?
Vypustit bazén a napustit novou vodu situaci nevyřeší! Pokud užíváte stejný zdroj, bude vysoká i pravděpodobnost stejného složení a následně stejného problému, pokud nevíte, jak mu zabránit. Nebylo by navíc vody škoda? Ani filtrovat nepomůže! Kalcit je velmi jemný a bude se přes filtraci vracet zpět do bazénu. Cesta je ve snížení pH a náhradě vápenatých iontů sodnými. Vezměte přípravek pH mínus a přidávejte jej postupně do vody, dokud se tato nezačne projasňovat. Při nižším pH se vápník z vazby uvolní a je ve vodě v rozpuštěné formě. Vodu navíc obohatíme o sírany a sodík, které budou další vznik sraženin eliminovat. V každém případě ale poté, co se voda projasní, nalejte do vody Maskovač tvrdosti podle obsahu vody v bazénu. pH vody se může měnit v závislosti na zatížení, srážkách a použité dezinfekci a při zvýšení by se jev mohl opakovat. Maskovač tvrdosti zabrání mléčnému zákalu do doby, než napustíte novou vodu. Okyselenou vodu vraťte přípravkem pH plus do neutrálního pásma na 7-7,4.
Rezavý zákal, co s tím?
Řešení důsledku je velmi podobné, jako v předchozím odstavci. Železo se vlivem vzdušného kyslíku nebo přidané oxidační látky (Chloršok, Oxylight, Guanicid, aj.) vyloučilo při neutrálním pH jako jemná rezavá sraženina, kterou také nezachytíte na filtru. Aplikujte pH mínus stejně jako při řešení mléčného zákalu, po vyčíření vody přidejte Maskovač tvrdosti a vraťte pH na neutrál. Výsledek není jistý, ale rozhodně stojí za námahu i peníze. Pokud problém neřešíte, hrozí vám, že budete muset po vypuštění vody stěny a výstupky očistit, protože by se vám barva „zažrala“ do všech materiálů.
Hlavně ale - jak problémům předejít?
Napříště vždy před napouštěním nebo dopouštěním nové vody nejdříve aplikujte Maskovač tvrdosti. Pokud máte zabudovaný bazén, vodu na zimu není třeba vypouštět, jen si přiděláváte starosti a náklady s jarním čištěním a uváděním do provozu. Vody je vždy škoda. Při běžném provozu a proplachu filtru vodu průběžně ředíte, čímž bráníte vyššímu zasolení, obsah některých látek snižujete rovněž průběžným čířením přípravky Jiskra, Vločka klasik nebo Vločka super.
Vše, co potřebujete vědět o údržbě vody v bazénech, najdete?
Na internetových stránkách www.vodnar.cz. Kompletní sortiment chlorových multifunkčních 7 denních přípravků Komplexon a Kompleton mini pro malé bazénky, čistých chlorových přípravků pro šokovou úpravu vody Chloršok-Akce a Akce fizzi v 20g tabletách, 7-denní tablety Blankyt, bezchlorovou úpravu vody Guanicid a Oxylight, společné doplňky pH plus, pH mínus, algicid Na řasy, Maskovač tvrdosti jako prevence pro tvrdé a studniční vody, Jiskra pro průběžné číření vody nebo přípravky Vločka klasik a super pro řešení zakalené vody. V sortimentu najdete rovněž celou řadu příslušenství jako plovoucí dávkovače malé a velké, testery, hadice, kartušové filtry, dnové a hladinové síťky, tyče, písek do filtrace a mořskou sůl. A celou baterii návodů, videonávodů, rad a doporučení.
Jak postupovat, najdete mimo jiné zdroje v katalogu Vodnář pro bazénovou chemii a jezírka zde https://www.bazenovachemie.cz/katalog-bazeny/ a zde https://www.jezirka-vodnar.cz/katalog-jezirka/ .
Vaše voda je naše starost, víme, co vás trápí, známe řešení a máme pro vás funkční přípravky. Napište nebo zavolejte, když budete potřebovat radu, pochlubit se anebo nás pochválit.
Za tým Vodnáře Pavel Míča