CO JE PLAZMA?

Krevní plazma je jedna ze složek krve. V našem těle má důležitý úkol přepravovat živiny, jako jsou soli, tuky, stopové prvky a vitamíny, na místa určení. Obsahuje více než 120 různých proteinů plnících životně důležité funkce, jako např. ochrana proti infekcím, nebo srážení krve při poraněních.

KDO PLAZMU POZŘEBUJE?

Dvě třetiny lidí se v průběhu života dostanou do situace, kdy potřebují krevní plazmu. Výrobky a léky z ní denně zachraňují lidské životy. Krevní plazma je však nenahraditelná, nelze ji vyrobit v laboratořích. Proto jsou tisíce nemocných lidí odkázány na pomoc dobrovolných dárců plazmy.

KDY PLAZMA ZACHRAŇUJE ŽIVOTY?

  • Přerov pomáhá darováním plazmy, pomoz i TY a získej 1400Kč/měsíc!Zdroj: plazmaplus.czPři vážných úrazech a operacích, kdy dochází k velké ztrátě krve, pomáhá obnovit objem krve a udržet životní funkce.
  • V případě imunitních poruch a při krevních onemocněních (např. při léčbě hemofilie).
  • Při léčbě rozsáhlých a vážných popálenin.
  • Při prevenci a léčbě infekčních onemocnění jako je žloutenka, vzteklina a tetanus.
  • Při chirurgických zákrocích jako tkáňové lepidlo (např. při operacích očí).

KDO MŮŽE DAROVAT?

Každý, kdo je zdravý a má 18-65 let. Před odběrem nezapomeň vypít alespoň 2 litry vody a dodržovat zdravý jídelníček bez tučných pokrmů.

JAK PROBÍHÁ ODBĚR PLAZMY?

Darování krevní plazmy nebolí, podobá se odběru krve. Proces, při kterém se plazma získává, se nazývá plazmaferéza. V průběhu odběru se z krve odděluje tekutá plazma a dárci se vrací jeho červené a bílé krvinky a krevní destičky zpět. Tělo krevní plazmu dokáže obnovit do 48 hodin a celý zákrok můžete opakovat již za 14 dní.

​​​​​​Pro více informací navštivte www.plazmaplus.cz

Přerov pomáhá darováním plazmy, pomoz i TY a získej 1400Kč/měsíc!Zdroj: plazmaplus.cz