K očnímu lékaři se můžete objednat bez doporučení praktického lékaře, a to i tehdy, když žádnou zrakovou vadu nebo potíže s očima nemáte. Při pravidelných prohlídkách u praktických lékařů sice podstoupíte orientační vyšetření zraku, i přesto se ale raději svěřte do rukou specialistů a nechte si provést podrobné vyšetření, které dokáže včas odhalit problém. Díky podrobnému vyšetření můžete předejít nejen různým zrakovým problémům a trvalému poškození zraku, ale stav očí může upozornit i na celkové zdravotní potíže – vyšší krevní tlak, cukrovku nebo neurologická onemocnění.

„Pacienti většinou ignorují první náznaky zhoršení zraku. K lékaři se obvykle dostaví až tehdy, když mají opravdu problém, který jim narušuje každodenní činnosti,‘‘ upozornila primářka pražské oční kliniky DuoVize, MUDr. Lucie Valešová.

preventivní prohlídkaZdroj: Neovize Group s.r.o./archivpreventivní prohlídkaAutor: Neovize Group s.r.o./archiv

Nezapomínejte na prevenci

Jak často a v jakém věku by měl člověk docházet na preventivní prohlídky zraku není nikde stanoveno. Oční lékaři zmiňují jako vyhovující interval preventivní prohlídky do 40 let návštěvu každé 3 roky, jednou za 2 roky by si měly zrak zkontrolovat osoby starší 40 let a u osob starších 60 let se doporučuje návštěva jednou ročně.

„Pro starší pacienty jsou preventivní prohlídky naprosto nezbytné vzhledem k vyšší pravděpodobnosti výskytu šedého zákalu. Díky vyšetření na něj přijdeme včas a léčba je pak jednodušší,‘‘ vysvětluje důležitost prevence MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize v Brně. „Během preventivní prohlídky také měříme nitrooční tlak. Pokud je zvýšený, může to znamenat onemocnění zeleným zákalem neboli glaukomem. Ten nijak nebolí, ale postupně zhoršuje vidění a může vést až k úplné ztrátě zraku. Takové poškození je bohužel nevratné. Díky prevenci můžeme glaukom odhalit včas a stav oka stabilizovat,“ dodává primářka Skorkovská.

Preventivní prohlídky jsou bezbolestné a hradí je pojišťovna

Zrak patří k nejdůležitějším lidským smyslům každého z nás. Jeho poškození či ztráta nám dokáže obrátit během chvilky život naruby. Přesto téměř polovina lidí preventivní prohlídky podceňuje a pravidelné vyšetření na očních klinikách zanedbává. Preventivní prohlídky nebolí a nejsou ani finančně náročné – celé vyšetření je hrazeno zdravotní pojišťovnou. 

Nejčastější oční vady, se kterými se můžeme setkat

Krátkozrakost – člověk vidí špatně do dálky, mžourá a mhouří oči. Tento problém trápí až 30 % obyvatel a lze řešit laserovou či nitrooční operací.

Dalekozrakost – špatné vidění na blízko. Lze řešit laserovou či nitrooční operací.

Astigmatismus – vada způsobená nepravidelným zakřivením rohovky nebo oční čočky. Projevuje se deformací obrazu, špatným rozlišováním podobných znaků a číslic (například P a F či 6 a 8). Astigmatismem trpí až 65 % populace. Lze řešit operací.

Vetchozrakost – ztráta schopnosti zaostření na blízké předměty, postihuje především lidi okolo 45. roku života. I tuto vadu lze řešit operací.

Odchlípení sítnice – temné nebo nepravidelné skvrny před okem, světelné záblesky, neostré vidění a postupující clona před okem. Pacient musí jednat rychle a okamžitě se svěřit do rukou očního lékaře.

Glaukom – postupně se ztrácí periferní vidění, změny jsou ale velmi pomalé, nebolestivé a většinou si je neuvědomujeme. V případě glaukomu by měl být pacient v dlouhodobé péči specialistů.

Makulární degenerace – náhlé pokřivení obrazu, které většinou postihuje osoby starší 60 let.

Šedý zákal – zamlžené a rozostřené vidění, do dálky i na blízko. Nejčastěji postihuje osoby okolo 65 let. Lze léčit pouze operací. Ta je díky moderním technologiím ambulantní a bezbolestná.