Pokročilý melanom je smrtelný

Maligní melanom je nejzhoubnější nádorové onemocnění kůže, které vzniká přeměnou pigmentových buněk. Ze začátku malá nenápadná skvrnka může časem vést ke vzniku nádorů kdekoliv uvnitř těla. V tomto stádiu je již onemocnění velmi těžko léčitelné a ve většině případů končí úmrtím pacienta do jednoho až dvou let. Pokud je naopak odhalen ve svém počátečním stádiu, léčba bývá velmi úspěšná.

Jak poznáte podezřelé znaménko?

Stejně jako Kláře může pravidelná kontrola znamének zachránit život i vám. Melanom vzniká na původně zcela zdravé kůži nebo na podkladě mateřského znaménka. MUDr. Xenie Kučerová z centra estetické dermatologie SKIN CARE Liberec radí: „Lékaře navštivte vždy, když pozorujete na své kůži útvar, který je asymetrický, má nepravidelný okraj, je vícebarevný a zvětšuje se do šířky nebo do výšky. Velkou pozornost je potřeba věnovat i znaménkům, které mají průměr větší než 5 milimetrů." Rozeznání malanomu v jeho počáteční fázi není ale vždy snadné. Proto dermatologové využívají různé pomocné neinvazivní vyšetřovací metody, které pomáhají rozlišit zdravá znaménka od malanomu.

Moderní dermatoskop vyšetří i zdravou kůži

V současnosti nejmodernější a nejúčinnější dostupnou metodou je vyšetření robotickým digitálním dermatoskopem FotoFinder. Tento přístroj umožňuje velmi rychlou a komfortní kontrolu znamének – během 3 minut je naskenováno celé tělo, včetně na první pohled zdravé kůže. Nemůže tak dojít k přehlédnutí žádného znaménka. Velkou výhodou digitálního dermatoskopu FotoFinder je možnost uložení až 70 krát zvětšených snímků pro porovnání změn při další kontrole.
O vyšetření na robotickém digitálním dermatoskopu byste podle MUDr. Kučerové měli uvažovat, pokud máte na těle více než 20 znamének. „Sledování tak velkého počtu znamének a jejich změn v čase je při použití ostatních metod náročnější. Může dojít k přehlédnutí a při absenci uloženého zvětšeného snímku je složitější přesně vyhodnotit změny, ke kterým v čase došlo," říká. Kontrolu znamének na moderním robotickém digitálním dermatoskopu FotoFinder v Libereckém kraji nabízí centrum SKIN CARE Liberec (odkaz http://www.skincareliberec.cz/sluzby_digitalni-dermatoskop_vysetreni). Vyšetření zvládnou i malé děti, pokud vydrží stát pár minut v klidu.
Znaménka byste si měli preventivně nechat zkontrolovat dermatologem jednou ročně. Na jejich vyšetření přispívají zdravotní pojišťovny v rámci preventivních programů.

https://www.youtube.com/watch?v=bZJ9XKXLzi0