Celá republika slaví 100. výročí svého vzniku na podzim, Brno na jaře. Tentokrát nejde o pověstnou brněnskou svéráznost, důvodem je, že 10. výročí se slavilo právě v Brně a právě v květnu. Přesně 90 let po zahájení Výstavy soudobé kultury v Československu (26/5/1928) bude na brněnském výstavišti zahájen Festival RE:PUBLIBLIKA (26/5/2018). „Přemýšleli jsme, jak tyto akce spojit, jak na první navázat. Z roku 1928 jsme se pokusili převzít tu jedinečnou atmosféru, nadšení a optimismus. Chceme, aby se lidé, kteří na festival přijdou, bavili, aby je obohatil a aby se vraceli. Ať už současnost prožíváme jakkoliv, tak od 26/5 do 17/6 máme příležitost se setkat a být zase spolu,“ vysvětluje záměr Festivalu RE:PUBLIKA jeho kreativní ředitel Pavel Anděl.

A co to v reálu znamená? To, že se 26/5 otevřou brány brněnského výstaviště a začne festival se vstupem zdarma, který svojí délkou, velikostí, tematickým rozsahem a počtem akcí nemá v České republice obdoby. Až do půlky června tady bude denně otevřená kavárna, Kino a Divadlo na výstavišti a také Festivalová stage s dávkou koncertů pro každý den kromě pondělí. Každý den budou také otevřeny pavilony, ve kterých se prezentuje to nejlepší z architektury, designu, sportu, literatury, fotografie a tance. Svoji instalaci zde představí Krištof Kintera a unikátní bude také světelná show ve spolupráci se SIGNAL festivalem. Jedním z největších lákadel bude Slovanská epopej, která bude unikátně vystavena s plakáty.

Za Festivalem RE:PUBLIKA stojí řada jmen českého i světového formátu. V Brně se tak na jednom místě potká Krištof Kintera, Maxim Velčovský, Tomáš Klus, Jindřich Štreit, Furinkaï Company (FR), Arnošt Goldflam, Antonín Panenka, BUTY, Jana Kirschner, Tomáš Třeštík, Petr Sís, Olga Sommerová, Yasuhiro Chida (JAP), Jaroslav Uhlíř, Alexander Choupenitch, ANNA K, Adam Ondra, MIDI LIDI, 59 Productions, Zbigniew Czendlik a mnoho dalších. Svoji účast v sobotu 26/5 potvrdil také Tomáš G. Masaryk! 

Veškeré informace o Festivalu RE:PUBLIKA jsou dostupné na: 

www.republika2018.cz

Facebook/repulika 2018

Instagram Re:publika 2018