S odborným poradenstvím ke zlepšení zdravotních podmínek a kvality života ve starších domech a ke snížení jejich výdajů za energii přišlo již podruhé vedení Jihomoravského kraje. Ke spolupráci přizvalo odborníky Centra pasivního domu (CPD), kteří navštívili během podzimu 10 vybraných domácností z 86 přihlášených. Byl hodnocen nejen technický stav budovy, ale i používání vnitřního vybavení (vytápění, osvětlení, elektrospotřebiče) a hospodaření s vodou.

Mezi nejčastější potřeby majitelů patřilo zateplení objektu, výměna oken, zdrojů energie a celkové zmodernizování stavby za přiměřenou cenu. Vede je k tomu potřeba snížení nákladů na energie a zvýšení komfortu bydlení, který často spojují s chladnými vlhkými místnostmi a plísněmi. Část domácností potřebovala jen zkonzultovat řešení a poradit se zadáním pro architekta a stavitele.

V rámci návštěv byly doporučeny návrhy na změny včetně ekonomického odůvodnění navržených řešení a způsobu realizace ve smysluplných krocích, včetně možnosti využití dotací. Každý majitel obdržel písemnou zprávu.


„Opět jsme si ověřili, že velká většina lidí má potřebu svůj dům rekonstruovat, ale vůbec netuší, jak na to – kde začít, na koho se obrátit. Majitelé starších domů nejsou informováni o důležitosti vypracování projektové dokumentace, která je základem pro funkční a smysluplnou rekonstrukci. O možnosti získat finanční prostředky z dotačních titulů nemá převážná část z nich ani tušení. A přitom dotace lze získat na zateplení, výměnu oken, výměnu zdrojů energie, řízené větrání, vegetační střechu, fotovoltaiku, zachytávání a využití dešťových vod,“ komentuje návštěvy Ing. Libor Hrubý z CPD.

Doporučeními pro vybrané domácnosti se můžete inspirovat na stránkách CPD.

  „V naší republice jsou statisíce podobných domů, které potřebují modernizaci. My si přejeme, aby se lidem v našem kraji žilo dobře, jde nám o zdravější a úspornější domácnosti. Pilotní projekt měl velmi pozitivní odezvu a zájem předčil naše očekávání, proto jsme se rozhodli pokračovat a díky dobrým příkladům z praxe ukázat široké veřejnosti, že zdravé a úsporné bydlení je dostupné prakticky každému a nemalou část nákladů lze pokrýt z dotací“ vysvětluje záměr projektu ing. Jan Vitula, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje.

Chcete také zhodnotit technický stav vaší stavby a možnosti jejího zlepšení?

Můžete využít poradenství Centra pasivního domu anebo jeho specializované semináře.

PROJEKT PODPOŘIL JIHOMORAVSKÝ KRAJ