Pergola s posuvným zastřešením obecně představuje daleko efektivnější řešení venkovního prostoru než klasická terasa se slunečníky. Poskytuje dostatečné zastínění například i při nízkém odpoledním slunci a zároveň ochranu před deštěm, což hosté jistě ocení. Navíc není pořízení takové pergoly příliš finančně nákladné, zvláště pokud o ní uvažujete jako o investici, která zvýší počet míst pro hosty.

Zdroj: Asset Media

Pergola se stahovací střechou

V zahraničí, například ve Francii, Španělsku či Itálii, jsou pergoly s posuvnou střechou díky své funkčnosti a skvělému vzhledu velice rozšířené. Do Česka ale se dostávají až v posledních letech. Restauratéři se nyní pro investici do nového zastřešení rozhodují především kvůli tolik diskutovanému protikuřáckému zákonu – díky pergole totiž nepřicházejí o zákazníky a ani je nemusí vyhánět kouřit ven před restauraci.

Zdroj: Asset Media

Výhod má pro majitele restaurací daleko víc. Tou hlavní je samozřejmě rozšíření počtu míst, obzvlášť, když se k zastřešení přidá i boční zasklení nebo stahovací clona. Ta pak chrání hosty jak před slunečními paprsky, tak před deštěm a větrem. Navíc je konstrukce pergoly vyrobena z lehkého hliníku, takže nerezne a nevyžaduje vůbec žádnou údržbu. A přitom její životnost dosahuje 25 let!

Zdroj: Asset Media

Zdroj: Youtube

Atypické rozměry

Pokud zvolíte zkušenou firmu, vůbec nezáleží na tom, jak malou či velkou terasu máte k dispozici, ani na tom, zda je přímo přilehlá na budovu, nebo stojí o kousek dál. “Vyrábíme pergoly v rozměrech od 3x3 metry po 13x22 metrů. Jsou ale velice variabilní a dají se libovolně skládat k sobě, takže jsou možnosti opravdu neomezené,” říká Jaroslav Koritenský z firmy Atypy, která se specializuje mimo jiné právě na montáže hliníkových pergol. “Problém není třeba ani pergola v patře nebo na střeše budovy. Poradíme si v podstatě se vším,” dodává s nadsázkou.

Zdroj: Asset Media