Moderní technologie nabízejí spoustu možností, jak odstranit nejrůznější vady chrupu. Dříve byly na cestě za rovným chrupem nejčastější variantou fixní rovnátka. Pro většinu dětí noční můra a pro dospělé něco téměř nepředstavitelného. S pevnými rovnátky to byl běh na dlouhou trať.

Neviditelná rovnátka

Nyní je situace značně odlišná. Vývoj v oblasti rovnátek výrazně pokročil, proto se délka celé léčby počítá v řádech měsíců, ne let, a bonusem je minimum prožité bolesti. Z pohledu funkčnosti a komfortu jsou zatím nejdále snímací fóliová rovnátka (alignery). Ty se, v závislosti na zubní vadě, nosí zpravidla 9 až 18 měsíců.

Neviditelná rovnátka, jak se alignerům také přezdívá, jsou velmi účinná a jejich nošení není bolestivé. Zároveň s sebou nepřináší žádná omezení v jídle a dalších každodenních potřebách. A jak už jste jistě vytušili z jejich názvu, fóliová rovnátka jsou téměř neviditelná, tudíž jejich přítomnosti si mnozí ani nevšimnou.

Výše uvedené důvody jsou jasnou odpovědí na otázku, proč jsou neviditelná rovnátka Invisalign tolik oblíbená nejen mezi dětmi, ale také dospělými.

Fóliová rovnátka Invisalign

Na kovové zámky a dráty můžete rovnou zapomenout. O srovnání zubů se v případě neviditelných rovnátek postarají speciální snímatelné fólie, které jsou vyrobené na míru každému pacientovi. Nejdříve dojde k naskenování aktuálního stavu vašeho chrupu a pomocí 3D softwaru se naplánují jednotlivé kroky, které povedou ke kýženému výsledku v podobě dokonale rovného úsměvu.

Na základě tohoto plánu se zhotoví sada plastových fólií, které si odnesete všechny domů. Každá fólie má za úkol přesunout zuby blíže k požadované poloze. Po 7 až 14 dnech začnete nosit další fólii v pořadí, která podle stejného principu odvede další kus práce.

Pravidelná výměna fólií je však pouze jednou ze dvou nejdůležitějších podmínek pro úspěšnou léčbu. Druhou podmínkou je nosit fólie alespoň 22 hodin denně. Výhodou je, že na rovnátka si rychle zvyknete, protože jejich přítomnost v ústech není příliš obtěžující a v podstatě bezbolestná.

V běžném denním režimu budete alignery sundávat především před jídlem, proto se při výběru potravin nemusíte nijak omezovat. Před opětovným nasazením rovnátek je třeba si pečlivě vyčistit zuby, což je ve srovnání s fixními rovnátky také o poznání jednodušší.

Vzhledem k tomu, že rovnátka můžete kdykoli vyndat z pusy, nebudou tak nikdy překážkou během nejrůznějších událostí, pracovních schůzek či sportovních aktivit.

Funkce, pohodlí, vzhled

Důkazem, že neviditelná rovnátka skutečně fungují, je oproti klasickým rovnátkům kratší doba léčby. Další výhodou ve srovnání s jinými druhy rovnátek je menší počet pravidelných kontrol u ortodontisty, které se opakují přibližně po 2 až 3 měsících.

Fóliová rovnátka jsou vyrobena z moderních materiálů a proto jsou nejen pohodlná, ale také šetrná k dásním, vnitřní stranám tváří a rtům. Samotná léčba je bezbolestná a před jejím zahájením obvykle není zapotřebí trhat zuby.

V neposlední řadě je nutné zmínit, že fólie jsou zcela průhledné. Proto se alignerům říká neviditelná rovnátka. Jsou tak vhodná pro všechny, kteří si na svém vzhledu zakládají za všech okolností.