Contipro by se mohlo plně věnovat farmacii a soustředit se na svůj vývoj inovativních medicínských aplikací, přesto zůstává surovinám pro kosmetiku věrné. Kyselina hyaluronová se totiž v kosmetice stává nepostradatelnou látkou, která nemá spolehlivou konkurenci. Kromě toho potenciál kyseliny hyaluronové stále ještě nebyl zcela naplněn, jak ukazují nové úspěchy výzkumníků z Dolní Dobrouče.

Kyselina hyaluronová je běžnou součástí našeho těla. Ve zvýšeném množství ji najdeme především v kůži, ale i v kloubní tekutině nebo v očním sklivci. Její podstatnou funkcí je stavba a organizace tkání. Zpravidla má tvar dlouhého řetězce, na který jsou navázána kolagenová vlákna a díky tomu si tkáň drží svůj tvar. Ovšem stárnutím kyselina hyaluronová ztrácí na svém objemu a tkáně se kvůli jejímu nedostatku doslova hroutí. Na pleti proto vznikají vrásky a kůže ztrácí svou pružnost a pevnost.

Zpětným dodáváním kyseliny hyaluronové do kůže dochází k optickému omlazení, protože pokožka nabývá svého původního tvaru. Hloubka vrásek se snižuje a elasticita kůže se navrací. Kromě toho má kyselina hyaluronová úžasnou vlastnost vázat vodu. Je schopná navázat až desetkrát více vody, než kolik je její hmotnost. Díky tomu výborně hydratuje pleť a v této oblasti se jí žádná jiná látka nevyrovná.

Zdroj: Contipro a.s.

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let došlo k rozvoji biotechnologické výroby kyseliny hyaluronové. Několik firem ve světě opustilo problematickou výrobu z kohoutích hřebínků a zaměřilo se na proces fermentace, tedy výroby z neškodných bakterií. Nástup těchto technologií zachytilo v roce 1990 i nově založené Contipro a během prvních deseti let se podařilo firmu zcela stabilizovat. Produkce kyseliny hyaluronové biotechnologickou cestou probíhá v čistých prostorách, s vysokou mírou automatizace, a navíc je to výnosný byznys zejména díky velice nízkým provozním nákladům. Contipro pak v podstatě celý zisk investuje zpět do průběžné modernizace všech provozů, dále do výzkumu vlastností této látky a v neposlední řadě do vývoje inovativních produktů z této suroviny.

Moderní technologie umožňují produkovat kyselinu hyaluronovou v takovém množství, jaké bylo dříve zcela nepředstavitelné. V kosmetice se s touto látkou ještě poměrně nedávno setkávaly pouze zákaznice prémiových značek. Dnes už si je mohou dovolit všechny a neobejde se bez ní prakticky žádný hydratační krém. „Poptávka nám stále roste, proto musíme kapacitu výroby kosmetické kyseliny hyaluronové neustále zvyšovat a cílit na stále vyšší efektivitu produkce. Vloni jsme museli kapacitu zvednout o čtvrtinu a letos ji navýšíme nejméně o polovinu,“ prozrazuje výkonná ředitelka Contipra Zuzana Bubnová. Firma látku vyváží už do sedmdesáti zemí světa.

Zdroj: Contipro a.s.

Vědci z Contipra se však rostoucím odbytem neuspokojují, zato objevují další možnosti využití kyseliny hyaluronové. Vloni vyvinuli speciálně upravenou verzi této látky, která má silný bělicí efekt. Právě o zesvětlení pokožky mají obrovský zájem především Asiaté a poptávka po přípravcích, které toto umožňují, je v Asii podobná poptávce po vyhlazování vrásek a hydrataci. Contipru se podařilo jako první firmě na světě řešit všechny tyto tři požadavky jedinou surovinou. „Právě jsme se vrátili z velkého kosmetického veletrhu v Číně. Tamní trh roste velmi rychle, vše se tam profesionalizuje a také roste zájem o luxusní produkty. Tento čínský boom můžeme zachytit právě díky tomu, že držíme v ruce trumf v podobě kyseliny hyaluronové, která umí bělit pleť. Očekáváme vysokou poptávku už v nejbližší době,“ netají svoje ambice ředitelka Zuzana Bubnová.

Mezi moderní úpravy kyseliny hyaluronové patří crosslinkování. Díky tomu, že jsou řetězce už při výrobě spojené do sítí, má tato látka v pleti vyšší stabilitu, což prodlužuje dobu efektivního účinku. Síťovaná varianta zároveň slouží i jako zásobárna pro další aktivní látky, které se pomalu uvolňují do kůže. Těmito doprovodnými látkami mohou být například koenzym Q10, vitamíny nebo další přírodní extrakty. Je jen otázkou času, kdy se tato crosslinkovaná verze začne objevovat i v běžných spotřebních produktech, nikoliv pouze v těch prémiových.

Zdroj: Contipro a.s.

Metodu crosslinkování nabízí více světových producentů kyseliny hyaluronové. Contipro však drží opět jeden prim, tentokrát ve variabilitě suroviny, kterou umí upravit v souladu s preferovanými parametry produktu pro koncového zákazníka. Co to znamená? Že pro denní krém nabídne jinak upravenou látku než pro hydratační krém, že surovina pro pleťovou masku bude mít jiné vlastnosti než surovina pro tekutá séra. Přitom se stále jedná o tu stejnou kyselinu hyaluronovou, přesně tu přirozenou látku, kterou máme ve svém těle.

Velkou novinkou, kterou světu kosmetiky přinesli opět odborníci z Contipra, je kyselina hyaluronová zpracovaná v podobě nanovláken, ze kterých se dají vyrobit různé přípravky, například instantní séra nebo suché pleťové masky. „Velkou výhodou této formy je možnost dosáhnout mnohem vyšší koncentrace účinných látek na pokožce, než je tomu v běžných krémech a maskách,“ vysvětluje vedoucí vývoje látek proti stárnutí pleti v Contipru, doktorka Iva Dolečková. „Kromě toho se tyto suché produkty lépe skladují, není potřeba do nich přimíchávat žádné problematické konzervanty, barviva, parfémy, stabilizátory a další podpůrné složky, které v běžných sérech a krémech působí na citlivější pokožku dráždivě.“ Contipro tuto revoluční koncepci představilo vloni a od té doby ji do svého portfolia zařadilo už několik značek. Nově jsou tyto kosmetické přípravky k dispozici i v některých luxusních kosmetických salonech v Česku.

Zdroj: Contipro a.s.

Všechny tyto novinky ještě více zvyšují poptávku po výrobě samotné kyseliny hyaluronové. V lepších krémech také najdete stále větší množství této multifunkční látky. Contipro se bude muset i v následujících letech více věnovat rozvoji kapacity výroby než hledání odbytu. Investice a know how na to má připravené. Právě firma z Dolní Dobrouče má ve světě opravdový zvuk nejen díky nekompromisní kvalitě, ale také hluboké znalosti celé problematiky stárnutí pleti a svému zaměření na reálný a měřitelný efekt kosmetických látek. Kyselina hyaluronová je v tomto směru sázkou na jistotu.

Pavlína Dytrtová

www.contipro.com/kariera