V České republice jsou zákonem stanovena pevná pravidla pro podnikání realitních makléřů, která určuje nový zákon o realitním zprostředkování. Podle makléřky Dagmar Báčové ale i bez tohoto zákona existují spolehlivé způsoby, jak si ověřit důvěryhodnost makléře a vybrat toho správného.
Prodej či nákup nemovitosti je pro mnoho lidí životní událost, se kterou nemají zkušenost. Jak by měli postupovat, pokud se rozhodnou obrátit na makléře a nechtějí naletět podvodníkovi?
Činnost realitních makléřů je v současnosti volnou živností, takže se jich na trhu pohybují tisíce. A skutečně platí, že kvalita jejich služeb výrazně kolísá, od špičkového servisu až po jednání na hraně zákona. Proto doporučuji obezřetnost. Pokud se někdo rozhodne oslovit profesionálního makléře, měl by se zajímat o jeho zkušenosti, vyhledat si jeho dřívější reference od jiných klientů a případně se ptát na jeho vzdělání v oblasti realit. Prověřené a kvalitní realitní kanceléře sdružuje v České repulbice Asociace realitních kanceláří. Není jedinou profesní organizací, ale je nejstaří a jako jediná působí v mezinárodních profesních společenstvech. Členství v této asociaci je proto dalším důležitým vodítkem. Naopak varuji před všudy přítomnými reklamními poutači nebo plachtami na kdejakém nehlídaném zábradlí. Ty o kvalitě propragovaného realitního makléře nevypovídají vůbec nic.
Co členství v Asociaci realitních kanceláří obnáší?
Makléř, který je členem této organizace, je pojištěný z odpovědnosti za způsobenou škodu. Podléhá přísnému dohledu a musí se vzdělávat. Asociace má také své stanovy a etický kodex, který je makléř povinnen dodržovat.
Co namítnete lidem, kteří se do prodeje nebo naopak nákupu pustí sami bez pomoci zvenčí?
Řekla bych, že je to velmi riskantní krok, na který mohou tvrdě doplatit. Zrovna nedávno se na mě obrátila paní, která chtěla prodat dům na velmi lukrativním místě v Poděbradech. Než jsem zpracovala odborný posudek a stanovila odhad ceny, rozhodla se prodat dům na radu svého známého sama, a to s argumentem, že ušetří na odměně realitnímu makléři. A skutečně na provizi ušetřila. Akorát prodala svůj dům za neuvěřitelné dva miliony pod tržní cenou! Spolupráce se zkušeným makléřem je při prodeji nebo nákupu nemovitosti v zásadě nutností. Cílem vzájemné spolupráce je, aby nákup, prodej, případně nájem proběhnul bez problémů, takříkajíc na klíč a s maximálním prospěchem pro klienta.
Mnoho lidí při výběru makléře zvažuje možná i to, zda jde o velkou realitní firmu nebo samostatně fungujícího makléře. Je mezi nimi a stylem jejich práce výraznější rozdíl?
Určitě není, pokud se zaměstnanci dané firmy i samostatně stojící makléři řídí pravidly, které stanovuje například již zmíněná Asociace realitních kanceláří. Já jsem několik let působila ve velké mezinárodní firmě Century 21, loni jsem se ale rozhodla osamostatnit. Svou kancelář nezaštiťuji žádnou slavnou světovou značkou, ale svým jménem, svojí profesionální prací a osobním přístupem ke každému klientovi a ke každé nemovitosti. Přiznám se, že právě osobní přístup se mi nyní nabízí snáze, než když jsem byla součástí velké realitní skupiny.
Co všechno v rámci svých služeb nabízíte?
Zabývám se nejen prodejem domů, bytů a pozemků, ale mám zkušenosti také s prodejem komerčních objektů a developerských projektů. Umím současně prodat nemovitosti zatížené exekucí nebo v insolvenci. Spolupracuji s insolvenčními správci a mám zkušenosti s elektronickou dražbou nemovitostí.
Cizincům nebo klientům, kteří se neorientují na zdejším trhu s nemovitostmi, vyhledávám nemovitost na míru podle jejich někdy velmi konkrétních požadavků.
Pomáháte klientům i s financováním nemovitosti a přípravou smluv?
Samozřejmě ano. Již několik let spolupracuji s profesionálním finančním poradcem a smluvní záležitosti dlouhodobě řeším se dvěma advokátními kancelářemi se zaměřením na právo v oblasti nemovitostí. Jednu z nich se sídlem v Kolíně využívám pro zpracování smluv pro klienty v regionu, smlouvy pro pražské klienty zpracovává advokátka se sídlem na Praze 1. Mimochodem právě fakt, že makléř spolupracuje s advokáty, je dalším důkazem jeho profesionální práce. Pokud vám nějaký makléř tvrdí, že vše zvládne sám, anebo využije již existující vzory smluv, je to jasná indicie, abyste zvolili jiného makléře. Levní rádoby makléři, říkám jim meloucháři, si píšou smlouvy sami a bohužel jich není málo. Smlouvami se to hemží i na internetu a může se na první pohled zdát, že je to dobrý a levný způsob k jejich získání. Jenže pokud už sám o sobě není takový vzor vadný, neodbornou úpravou se vadným v devadesáti procentech případů stává.
Klíčovou věcí při prodeji či nákupu nemovitosti je stanovení ceny. Nestačí podívat se na realitní servery a porovnat vlastní nemovitost s podobnými v okolí?
To by byl obrovský omyl. Reálnou cenu vzhledem k času a místu prodeje může stanovit jen profesionál, který se na trhu pohybuje dlouhodobě, má za sebou již více úspěšných akcí, přístup k cenovým mapám a také tým kolegů, se kterými může cenu konzultovat. Na zkušené realitní kanceláře se o radu obracejí i znalci v oboru, protože jim pouhý výpočet ke stanovení reálné tržní ceny nestačí.
Jak probíhá příprava prezentace nemovitosti, pokud ji pro klienta prodáváte?
Rozhodně nestačí pár fotek pořízených mobilním telefonem. Je naprosto běžné, že s profesionálním fotografem strávím v dané nemovitosti i několik hodin. Začínáme tzv. homestagingem, kdy aranžujeme a upravujeme interiér, pokračujeme focením, točíme video prohlídku a namluvíme komentáře. Pokud je to vhodné a možné, natočíme i letecké záběry nemovitosti pomocí dronu. Profesionální "videoprohlídkář" poté vše zpracuje a pošle mi hotový produkt ke kontrole a schválení.
Prozradíte nám, jaké „fígle“ pak používáte na zájemce, kteří si přijdou nemovitost Vašeho klienta prohlédnout?
O fíglech bych nemluvila. Spíš nabízím zkušenost, díky které umím rychle odlišit „vážné“ zájemce od pouhých „realitních turistů“. Prohlídky nemovitostí s desítkami různých zájemců nejsou obecně žádný med. Co se má zájemcům o nemovitosti říkat, aby je např. neodradilo nevhodné vystupování, se na realitních kurzech vyučuje hodiny.
Může se prodávající ochránit před případnou budoucí reklamací ze strany kupujícího?
Pochopitelně ano, k tomu slouží tzv. inspekce upravená v občanském zákoníku. Každá transakce v kupní smlouvě totiž obnáší ochranou lhůtu 5 let, během níž může kupující vznést reklamaci na nesdělené závady na nemovitosti. Kupující může požadovat část svých finančních prostředků zpět, pokud prokáže, že zakoupená nemovitost nebyla v okamžiku zakoupení řádně zdokumentována, a označí závady jako úmyslně zamlčené. A právě proti tomu inspekce prodávajícího chrání. Nepopisuje případné vady jako výraz špatného stavu, pouze o nich vede konkrétní záznam a informuje kupujícího o aktuálním stavu nemovitosti bez úmyslu cokoliv zamlčovat. Součástí popisu inspekce jsou přitom i konstrukce a vybavení, které žádné vady nemají.
Dagmar Báčová je zkušenou realitní makléřkou s mnoha spokojenými referencemi od firem i jednotlivců. V minulosti působila v realitní kanceláři Century 21, která je světovou jedničkou na trhu s realitami. Od roku 2017 rozvíjí vlastní realitní kancelář. Je členkou Asociace realitních kanceláří ČR. Má státní zkoušku v oboru realit a získala profesní klasifikaci Obchodník s realitami 66-042-M. Jak sama s úsměvem říká, za dobu svého působení v realitním oboru již pomohla spoustě lidem najít šťastný domov, prodat se ziskem, a bez stresu a zbytečných starostí. Spokojení klienti jsou pro ni tou největší motivací.