„Důležitost hasičů pro bezpečnost naší společnosti je nezpochybnitelná. Profesionální, ale i dobrovolní hasiči musí mít kvalitní vybavení a zázemí, musí mít perfektní podmínky pro svou činnost. Proto Moravskoslezský kraj hasiče pravidelně podporuje. Jakékoliv opomenutí či lehkovážnost by totiž mohlo mít fatální dopady, které si nemůžeme a ani nechceme dovolit. Proto přispíváme na techniku, rekonstrukce či stavby hasičáren, ale i na zajištění akceschopnosti jednotek,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že HZS MSK do svého majetku od kraje získal vybavení v hodnotě skoro 6 a půl milionu korun.

Profesionální hasiči dostali kromě tisícovky širokospektrálních ochranných filtrů a nových ergonomických dispečerských křesel do Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje také speciální kontejner pro elektrocentrálu v hodnotě tři a půl milionu korun. „Díky speciálnímu kontejneru mohou hasiči v případě potřeby přesouvat elektrocentrálu Caterpillar. Ta slouží k nouzovému napájení budov elektrickou energií, například během technické poruchy, havárie nebo jiné nepředvídatelné události. Bez této mobilní zástavby by bylo zajištění náhradních dodávek energie prakticky nemožné,“ vysvětlil hejtman kraje Ivo Vondrák.

Zdroj: Moravskoslezský kraj

Dobrovolní hasiči získávají od kraje podporu prostřednictvím obcí a měst, ve kterých působí. „Tentokrát přispějeme celkem pěti obcím na výstavbu či rekonstrukci požárních zbrojnic pro jednotky sboru dobrovolných hasičů. Souhrnně 19 milionů korun dostanou Brušperk, Kateřinice, Klimkovice, Otice a Opava. Také přispějeme na pořízení nových cisternových automobilových stříkaček dobrovolným hasičům z Českého Těšína, Sedliště, Studénky, Ostravy a Vrbna pod Pradědem. Každá obec z krajské pokladny dostane milion a čtvrt, celkem tedy 6,25 milionu korun. Dalšího dva a půl milionu přispějeme 11 obcím na dopravní automobily pro jejich jednotky dobrovolných hasičů,“ vyjmenoval hejtman kraje Ivo Vondrák s tím, že souhrnně tak kraj dobrovolným hasičům prostřednictvím obcí přispěje přes 27 milionů korun.

„Další prostředky pak dobrovolným hasičům poskytneme v rámci dotačního programu podporujícího nejrůznější aktivity jednotlivých spolků. Dobrovolní hasiči krajskou dotaci mohou využít například na prezentaci požární ochrany veřejnosti, zachovávání historické hasičské techniky a udržování hasičských tradic, na požární sport a další činnost,“ vyjmenoval hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že krajští zastupitelé v rámci dotačního programu schválili podporu celkem 126 projektů, na které rozdělili 8 milionů korun.