Maminka měla za sebou zlomeninu krčku stehenní kosti a následnou půlroční hospitalizaci na LDN. Na svůj věk byla velmi snaživá a na návrat domů se nesmírně těšila. Klientka měla však velké obavy, jak to bude matka doma zvládat v době její nepřítomnosti. Plánovala se totiž věnovat nadále svému zaměstnání. Celou situaci navíc ztížila vydaná opatření okolo Covid 19.
Klientku oslovil pan primář LDN s tím, že existuje projekt Pro Všechny, který by jí mohl s tuto situací pomoci.
Tým Pro všechny s klientkou společně zmapoval její situaci, pomohl vyhodnotit aktuální stav maminky a navrhl možnosti péče. Pracovníci projektu Pro Všechny navštívil maminku klientky v nemocnici, představil vše, co může jak mamince, tak dceři pomoci a do týdne byla maminka klientky doma.
Projekt Pro Všechny je zaměřen na ty, kteří pečují. Tým projektu se skládá z profesionálů, kteří svoji práci zvládají na jedničku s hvězdičkou. Pečující osobě zajistí podporu od psychologa, který pomůže duševnímu zdraví, klidu a pohodě, které jsou při neformální péči důležité. Dále je k dispozici sociální pracovnice, která pro pečujícího zajistí finanční příspěvek na péči, kompenzační pomůcky a mnoho dalšího a v neposlední řadě je součástí týmu i zdravotní sestra, která může pečujícímu pomoci s odbornou péčí o blízkou osobou.
V současné době za maminkou paní Novákové dojíždí pečovatelská služba, která zajišťuje péči v časech, kdy se klientka musí věnovat své práci či osobnímu životu. Paní Nováková využívá podporu tým projektu Pro Všechny, pomáhá jí s jejími každodenními starostmi, které se týkají jak maminky tak i osobního života. Klientka svého rozhodnutí nelituje, péči zvládá, je spokojená, že je maminka doma. Poskytnutá podpora dodala klientce tolik jistoty , že odmítla nabídku k přijetí maminky do domova pro seniory.
Cílem projektu Pro Všechny je pomoc všem neformálně pečujícím ženám, které se narodily před rokem 1970, a pečují o osobu blízkou v oblasti MAS Pošumaví nebo mikroregionu Kdyňsko.
Jak dodává manažér projektu Ing. Suastika, termín neformální péče není v našem státě moc známý, nicméně v západní a severní Evropě je tato forma péče velice populární. Ve zkratce, jde o péči, kdy se našeho blízkého staráme sami a doma. Výhodou neformální péče je především to, že klient zůstává v domácím prostředí, které dobře zná a cítí se v něm příjemně. Další výhodou je, že se o klienta stará jeho blízký, který zná jeho návyky či potřeby a není pro něho „cizí“.
Tato podpora je poskytována bezplatně. Projekt realizuje Město Kdyně ve spolupráci s pečovatelskou službou Doma ve Kdyni.
Projekt je financován z Evropského sociálního fondu, operačního programu Zaměstnanost. Registrační číslo projektu: CZ.03.2.65/0.0/0.0/16_047/0009667.
Pokud máte zájem o vstup do projektu, nebo potřebujete více informací navštivte webové stránky www.domavekdyni.cz/projekt-pro-vsechny/. Nebo kontaktujte rovnou manažéra projektu Ing. Jana Suastiku na čísle 720132854.