Na jakou částku vás vyjde prvňáček?

Penál, aktovka, psací potřeby, sešity, desky na písmenka, pytlík na cvičení… Nákupní seznam pro prvňáčka se zdá být téměř nekonečný. I když učebnice a sešity děti v první třídě dostanou, vyšplhá se finální cena školní výbavy klidně přes 5000 Kč. Nejdražší je aktovka, jejíž cena se pohybuje obvykle od jednoho tisíce korun výš.

Částka, kterou nakonec za vybavení utratíte, se samozřejmě liší podle toho, jaké značky volíte a kolik „nezbytností" kupujete. Určitě ale počítejte s řády tisíců, nikoli stokorun.

Co všechno děti do první třídy potřebují?

  • Aktovku a výbavu do ní: Penál, desky, obaly na sešity, folii, na kterou lze psát tužkou, pastelky, fixy, pero, tužky, gumu, ořezávátko, pravítko.
  • Výtvarné potřeby: Lepidlo, barevné papíry, čtvrtky, igelit na lavici, hadřík, štětce, tempery, vodovky, pastelky, voskovky.
  • Věci na tělocvik a plavání: tepláková souprava, přezuvky na cvičení, plavky, koupací čepice, ručník.
  • Společné věci do třídy: Mýdlo, papírové kapesníky, balík papírů.
  • Přezuvky, ručník a krabičku na svačinu

Tím však vaše výdaje nekončí. Na začátku školního roku se platí třídnický příspěvek, který se v každé škole liší. Tento poplatek zahrnuje pracovní sešity, třídní fond, do kterého spadají třeba vstupy do kina nebo školní akce.

Zdroj: www.hellobank.cz
Ušetřit za školní pomůcky můžete pečlivým plánováním. Sepište si seznam – pak nenakoupíte zbytečnosti, které žáček ani nepotřebuje.

Nákupní seznam se samozřejmě v každé škole liší. Někde děti vodovky dostanou, jinde si je musí koupit. Ještě před začátkem školního roku byste tak měli dostat seznam, co všechno je potřeba prvňáčkovi nakoupit.

Jak ulevit peněžence?

Návrat do školy dá vaší peněžence docela zabrat i s jedním dítětem, natož když jich máte víc. Mimochodem, podle průzkumu společnosti KRUK si půjčku na školní pomůcky vzal zhruba každý desátý Čech. A každý čtvrtý Čech pak považuje školní pomůcky a vybavení za rozumný důvod pro žádost o půjčku. Nicméně tady jsou tipy, jak začátek školního roku ustát bez půjčování:

  • Nenechávejte nákupy na poslední chvíli: Nakupujte už v průběhu roku. Když si nákupní seznam rozdělíte do několika měsíců, nebude to pro vaši peněženku taková rána. Navíc můžete najít spoustu věcí ve výhodných akcích.
  • Bohatě stačí neznačkové věci: Celá školní výbava vyladěná do stylu Ledového království nebo komplet v motivu Cars je sice krásná a dětská očka jistě potěší, váš učet se však prohne. Nenechte se nalákat marketingovými taháky a volte kousky, kde neplatíte za obrázek princezny nebo závoďáku Blesk McQueen, ale za funkčnost a kvalitu.
  • Zapátrejte doma: Možná se budete divit, kolik pokladů doma najdete. Takové výtvarné potřeby nebo výbava na tělocvik se tam určitě najdou. Jistě proto nemusíte nakupovat nové kousky, když ty původní účel skvěle plní.
  • Sáhnout můžete na spoření: Ve vašich financích se zrovna nenachází přebytečná částka, kterou byste mohli investovat na školní nákupy? Trn z paty vám může vytrhnout spořicí účet, na kterém máte své úspory kdykoliv k dispozici. Mimochodem, většina domácností na školní výdaje opravdu spoří.

Zdroj: www.istockphoto.com
Vybavení volte nadčasové. Ušetříte a navíc se vyhnete tomu, že dítě odmítne nosit školní aktovku, protože vyobrazený akční hrdina už „nefrčí".

S druhým stupněm finanční náklady neklesají

Mohlo by se zdát, že výdaje na druhém stupni budou nižší, ale není to tak úplně pravda. Třídnický příspěvek většinou stoupá (průměrně z 2000 Kč o dalších 500 Kč) a děti už si musí část učebnic kupovat. Nejčastěji jde o učebnice cizích jazyků, které patří k těm nejdražším na trhu. Výjimkou není částka 800 až 1000 Kč za sadu učebnice a pracovního sešitu.

Kromě toho vás pravděpodobně čeká pořízení nového batohu, klasicky pak sešitů a výtvarných potřeb. Na těch ale můžete ušetřit – stačí školáka na konci roku přimět, aby zbylé kousky donesl zpátky domů, protřídit je, pečlivě utáhnout tuby a v září koupit jen to, co chybí. Ostatně, i takové tempery je dnes možné pořizovat po jednotlivých barvách.

Kolik stojí středoškolák?

Cena za středoškoláka se značně liší v tom, na jakou školu nastoupí. Střední školy zaměřené například na zdravotnictví budou mít jiné potřeby než gymnázium. I na střední škole se setkáte s třídnickým poplatkem a učebnice si většinou hradí žáci všechny, takže je částka vyšší. Ve většině případů vám ale odpadají výdaje za výtvarné potřeby, aktovku nebo třeba desky na sešity.