Stalo se tak i přesto, že dotační programy na pořádání kulturních a sportovních akcí nebyly na začátku roku vzhledem k nepříznivé epidemické situaci vůbec vypsány. „Rozhodli jsme se však, že pořádání akcí podpoříme alespoň částečně formou individuálních dotací,“ uvedla starostka prvního městského obvodu Helena Řežábová.

Oblast kultury obvod podpořil částkou 488 tisíc korun. Dostalo se tak např. na pivní Raven Fest, který v polovině prázdnin ožil v Bolevci, dále na festival Náplavka k světu, jenž přinesl téměř šest týdnů kultury k červené lávce na břeh Mže. Obvod přispěl také na konání 34. filmového festivalu Finále Plzeň, a to částkou 200 tisíc korun, na předpremiéru filmu Prvok, Šampon, Tečka a Karel konaného v rámci Juniorfestu v plzeňském amfiteátru nebo na oblíbený Prima Fresh Festival, který se uskutečnil druhý srpnový víkend za Plazou.

Zdroj: MO Plzeň 1

Šedesátitisícová podpora se dostala také druhému ročníku festivalu WALLZ no. 2, díky němuž ožily staré fasády na mnoha místech ve městě, podpořen byl také Víkend otevřených ateliérů, který na konci září umožnil zájemcům nahlédnout na místa, kde se tvoří, a setkat se v nich s umělci. Zde byla přiznána podpora 30 tisíc korun.

Dotace šly také na akce se sociálním podtextem, jmenujme např. 1. charitativní běh pořádaný plzeňským hospicem Domov, který zajišťuje hospicovou péči přímo v domovech klientů, nebo akci Divotvorný volant, která je určená zrakově postiženým osobám a každý rok ji pořádá TyfloCentrum Plzeň.

V oblasti sportu obvod podpořil v Česku ojedinělou cyklistickou akci Fanatik. Ta svůj název nese po nejdelší trati, která má 340 km a vede napříč západními Čechy. Letos se do jízdy zapojilo rekordních 543 závodníků.

Obvod přiznal peníze také na Memoriál Mildy Pytlíka, Poslední káď roku nebo Junior Cup, v němž mladí hasiči svedli boj o pohár starostky městského obvodu Plzeň 1. Podpora zamířila i na přespolní běhy, jako jsou Plzeňský kardioběh nebo Krkavec třikrát jinak, ty získaly dotaci 40 tisíc korun. Podpora zamířila i k dobrovolným hasičům z Bolevce, kteří si připravili pro děti pohádkový les.

V podpoře kulturních a sportovních akcí chce první městský obvod pokračovat i v dalších letech. „Dotační programy by měly být vypsány na konci tohoto roku. V prvním čtvrtletí příštího roku se do nich pak budou moci hlásit jednotliví žadatelé,“ uvedla za Finanční odbor ÚMO Plzeň 1 vedoucí oddělení poplatků Lucie Levová.