Při výběru kultivarů přihlížíme předně k prostředí, ve kterém budeme rajčata pěstovat. Můžeme jim nabídnout vyhřáté místo ve skleníku, záhon s vysokými tyčkami nebo jen hlubší nádobu na lodžii? Pro pěstování v nádobách se obecně doporučují nižší, keříčkové odrůdy s menšími plody, zatímco do skleníku či na zahradu do volné půdy si můžeme dovolit zasadit třeba i mohutné odrůdy nesoucí masitá, "steaková" rajčata, jejichž hmotnost dosahuje až půl kilogramu.
Jedním z takových obrů je kultivar Costoluto fiorentino, pro který jsou typické žebrované plody připomínající malé červené dýně. Pro svou šťavnatost a masitost se hodí nejen na sendviče a do salátů, ale stanou se rovněž skvělým základem omáček a domácích pyré či protlaků.
Naopak trpaslíkem mezi kultivary jsou koktejlová rajčata "Mascot", která lze doporučit i majitelům balkonů bez pěstitelských zkušeností. Semínka zasílaná e-shopem Gardenseedsmarket.com jsou pro usnadnění sadby umístěna v potřebných rozestupech na pásce, takže vám odpadne starost s přepichováním a protrháváním mladých choulostivých rostlinek. Sladká rajčátka "Mascot" dosahují průměru jen 2 - 4 cm a stanou se skvělou ozdobou salátů a italských specialit. Jde o výborný tip i pro rodiče, kteří chtějí dětem zasadit něco zdravého k zobání přímo z balkonu.
Rozhlédneme-li se mezi rajčaty nesoucími plody průměrné velikosti, narazíme na širokou škálu odrůd různých barev a tvarů, pěstovaných pro zvýšenou estetickou hodnotu zahrady i talíře. Pokud rádi experimentujete, jistě vás potěší jasně žluté hruškovité plody kultivaru "Žlutá hruška Tomato", jež nevynikají jen nevšedním vzhledem, ale také sladkou a šťavnatou chutí. Originální paletu doplní odrůdy barvy bílé, malinové a černé, které se stanou chloubou každého domácího pěstitele.
Díky dlouholeté kultivaci rajčat bývají nejnovější odrůdy odolnější vůči plísni bramborové, která v minulosti přidělávala zahradníkům mnoho vrásek i práce. Přesto se vyplatí dbát na tradiční prevenci a nevysazovat rajčata do blízkosti brambor ani do půdy, kde byly brambory pěstovány v uplynulém roce. Rostliny bychom měli zalévat zásadně ke kořenům a chránit je před déletrvajícími dešti. U tyčkových kultivarů je samozřejmostí vyvazování, které zabrání kontaktu listů a plodů s rozmoklou hlínou.
Jakmile budete mít vybrána a zakoupena vhodná semínka, počkejte si na přelom února a března, kdy je nejlepší doba k jejich výsevu do nižšího truhlíku či sadbovače. Pro rychlé vyklíčení semena potřebují vlhko a teplo, ideální je pro ně teplota okolo 25°C. Vzrostlé semenáčky přepichujeme do samostatných kelímků a můžeme je začít otužovat. Je lepší, když rostliny porostou zvolna při teplotě 15-20°C, než kdybychom je vyšší teplotou hnali předčasně do květu. Rajčata se zpočátku musejí soustředit na tvorbu silného kořenového systému a kvetení by je zbytečně vysilovalo.
Do volné půdy nebo na balkon je umístíme až v polovině května, kdy už nebudou hrozit přízemní mrazíky. Do foliovníku či skleníku mohou o měsíc dříve, samozřejmě s přihlédnutím k aktuálnímu počasí.