Pro tento díl jsme oslovili majitele realitní kanceláře RE/MAX Cross, pana Michala Haška. Pane Hašku, měla přijatá opatření s COVID-19 vliv na Vaši činnost?

V návaznosti na situaci, která vypukla s pandemií COVID-19, se plno lidí obávalo a obávají, jak se určitá opatření odrazí na ekonomice celé ČR. Za naší branži mohu říct, že v dubnu letošního roku nastalo mírné ochlazení, ale s postupným uvolňováním opatření se realitní trh začal postupně rozhýbávat. Samozřejmě bylo v prvních dnech karantény plno vychytralých investorů, kteří vzbuzovali v prodávajících ještě větší strach a s tímto spojením je tlačili s cenou výrazně dolů. Kdo vydržel, tak v současné době jen vydělal. Příkladem jsou například rekreační nemovitosti. Každá takováto nemovitost, ať už apartmán, chata či chalupa, vzrostla na ceně o přibližně 20 až 25 %. Dochází i k situacím, kdy se zájemci tzv. přebíjejí s kupní cenou, aby pro sebe a svou rodinu získali nemovitost pro únik z města s využitím vlastní zahrady. Dá se říci, že z prodávaných deseti nemovitostí se u sedmi navyšuje cena. Zájem je tak velký, že navýšení o cca 10 % je skoro standard. Samozřejmě zájem narostl i u rodinných domů, kde je hlavním prodejním tahákem zahrada.

Jak na toto reagují bankovní ústavy?

Na takovéto „nákupní signály“ reagují banky velmi pozitivně. Je pravdou, že schvalovací procesy jsou poněkud delší, nicméně nejsou negativní. Každá banka má svá jasná kritéria stanovená již před vypuknutím pandemie a pokud se klient do těchto kritérií vešel, tak neměl problém s financováním. Předpokládám, že banky budou trpět přebytky volných peněz a budou hledat možnosti, jak s nimi reálně pracovat a zhodnocovat je. Proto se i úrokové sazby pohybují mezi 2 až 2,5 %. Opatření, která přijala ČNB, se sice zdála mediálně tvrdá, ale banky v podstatě takto fungovaly už dříve. Každý reálně uvažující člověk ví a měl by i vědět, kolik peněz vydělá a kolik potřebuje na provoz svůj a celé své rodiny. A pokud podepsal financování s 90% výdajem vlastních peněz, tak nebylo možné toto dlouhodobě zvládnout.

Existuje přece možnost odkladu splátek, nebo ne?

Ano, někdo může říci, že dnes je již možné zažádat o odklad splátek, ale i to má svá úskalí. Osobně bych doporučil si důkladně pročíst podmínky odkladu splátek a zjistit si, co z nich pro mě, jako klienta, vyplývá za negativa. Toto se dá říci i u sjednaného pojištění, které by mohlo krýt neschopnost splácet sjednaný hypoteční úvěr. Osobně jsem pracoval v pojišťovnictví 18 let a s řadou produktů se setkávám i v realitní branži. Plno klientů se dostává do tzv. nevědomé pasti.

Jak toto myslíte?

Například u pronájmů se pronajímatelé mylně domnívají, že uzavřené pojištění odpovědnosti v běžném životě občana jim dostačuje pro krytí vzniklých škod na pronajaté nemovitosti. Bohužel i řada realitních makléřů toto neví a většině klientů doporučuje svého „známého“ pojišťovacího makléře, který jim toto pojištění bez větších problémů uzavře. Je nutné si uvědomit, kdo a komu škodu způsobil. Například při prasklé výtokové hadici od pračky vzniká škoda zpravidla třem subjektům – sousedovi, který bydlí o patro níže, majiteli nemovitosti a samozřejmě nájemci. Při běžné odpovědnosti by se toto krylo pouze v případě, pokud by nemovitost nebyla pronajímána. Pokud je však nemovitost pronajímána, měl by majitel pro tento a obdobný případ mít uzavřené pojištění odpovědnosti za škodu z pronajímané nemovitosti a nájemce by měl mít uzavřené pojištění odpovědnosti na pronajatých nemovitostech. Při uzavření všech těchto druhů pojištění bude určitě kryta škoda způsobená sousedovi, který byl díky prasklé hadici vyplaven. Tyto druhy pojištění nebývají standardně nabízeny. Je důležité odborníkovi sdělit co pojišťuji a v jaké jsem situaci.

To by klient neměl šanci se v tomto sám orientovat!

Přesně. Ne nadarmo se říká, že odpovědnostní pojistky jsou královny pojistek. Zde opravdu záleží na způsobu vzniku škody a kdo jí zavinil a jaký je vztah k movitým a nemovitým věcem. Toto se samozřejmě týká povinné profesní odpovědnosti pro realitní makléře vyplývající ze zákona o realitním zprostředkování. Věřte, že když má realitní kancelář své makléře vedené na IČO, tak se z pojištění profesní odpovědnosti kanceláře nic krýt nebude, takže je toto pojištění zbytečné. Krylo by se pouze v případě, že by tito makléři byli zaměstnanci.

 

Máte nějakou radu na závěr?

Na závěr bych chtěl pouze dodat, že všechny profese mají své hodnoty a můžete se na ně s důvěrou obrátit, stejně tak jako na lékaře, když vás něco rozbolí. Také si na internetu neobjednáte skalpel a nepokusíte si pomoci sami. Oslovením odborníka z oboru můžete eliminovat většinu případných problémů.