Suché plovoucí podlahy s vyrovnávacím podsypem z lehkého keramického kameniva Liapor a podlahovými deskami představují velmi rychlé řešení pro rekonstrukci staré i realizaci nové podlahy. Vyhnete se s nimi mokrým procesům i zbytečnému zatížení nosné konstrukce stavby. Hotová podlaha bude ihned po dokončení připravena k použití. A při dodržení správného postupu zvládne takovou podlahu zrealizovat i zručný amatér.

Zdroj: liapor.cz

Jak na to?

Správný postup rekonstrukce podlahy s podsypem Liaporu ilustruje krátké video, které jste mohli vidět také v Receptáři.

Zdroj: Youtube

Pokud se rozhodnete pro vyrovnání podlahy suchou cestou s podsypem z Liaporu, nemusí realizace zabrat dny, ale jen hodiny. Především ve starších budovách oceníte i nízkou hmotnost a nulovou vlhkost takové podlahy.

Pozor na zbytečné chyby

Aby vám podlaha dlouho a dobře sloužila, je nutné se vyvarovat zbytečných chyb. Na co byste si měli dát pozor?

 • Důležité je zvolit správný druh podsypu. Jako vyrovnávací podsyp suchých plovoucích podlah se používá výhradně nejjemnější frakce keramického kameniva Liapor s průměrem zrn od 1 do 4 mm, která k sobě lépe sesednou a současně vyplní i tu sebemenší nerovnost podkladu.
  Zdroj: liapor.cz
 • Před montáží je nutné zatmelit nebo jinak utěsnit jakékoliv díry, spáry a praskliny v podkladu nebo přilehlých stěnách. Jak tak zůstane vrstva podsypu stabilní.
 • Vrstvu kameniva Liaporu nikdy nesmíte ukládat najednou v celé ploše místnosti!  Liapor, ať už jakkoliv zhutněný, není v ploše pochozí bez provizorního zakrytí. Zásyp je proto vhodné ukládat v pruzích jen o cca 20 % širších, než je formát zvolených podlahových desek. Stejně tak, po částech, probíhá i zaklápění podlahovými deskami.
  Zdroj: liapor.cz
 • Urovnání a hutnění Liaporu do požadované výšky se provádí pouze ručně, obvykle s pomocí hliníkových stahovacích latí, hladítek a vodováhy. Pokud je hutnění správně provedené, vrstva keramického kameniva nevykazuje žádné další sedání. Kontrola správného provedení zhutnění je taková, že se na vrstvu keramického kameniva položí odřezek podlahové desky velikosti cca 50 x 50 cm a pokud si na desku stoupne statný dospělý člověk, neměla by se pod ním deska hýbat.
  Zdroj: liapor.cz
 • Pro zaklopení lze zvolit OSB desky, desky sádrovláknité, sádrokartonové, cementotřískové, případně i další, které se pokládají a spojují dle doporučení jejich výrobce. Minimální doporučená tloušťka desek je 25 mm. 
  Zdroj: liapor.cz
  Zdroj: liapor.cz

Vyrovnávací podsyp Liapor si můžete snadno objednat online v e-shopu obchod-liapor.cz a můžete se pustit do rekonstrukce. Najdete ho také v obchodní síti partnerských stavebnin po celé republice.

Zdroj: liapor.cz

Další informace o realizaci suchých plovoucích podlah a vyrovnávacím podsypu Liapor najdete na webu www.liapor.cz.