Mladý pár si rekonstrukci rozdělil do několika fází a ta první začala hned po koupi domu

Rekonstrukce byla nakonec výrazně větší, než původně plánovali. Na rozdíl od přechozích plánů chtěli instalovat nové podlahové topení, takže museli odstranit původní podlahy. Díky tomu se však mohli přesvědčit, že slova původního majitele byla pravdivá a že dům opravdu stojí na dobrých základech. „Na spodní část domu, rekonstruovanou v průběhu prvních šesti – sedmi měsíců, jsme nepotřebovali žádný projekt, většinu prací jsme realizovali svépomocí. Dělali jsme novou elektřinu, rozvody vody, opravili jsme také kanalizaci, která byla v havarijním stavu. Zcela nově jsme udělali kuchyni i koupelnu. Když bylo I. NP hotové, mohli jsme se nastěhovat a začít projekt další fáze rekonstrukce. Velkou pomocí nám byl můj bratr a otec partnerky. Já nejsem stavař, pracuji v marketingu a jejich rady i pomoc na stavbě nám hodně pomáhaly jak ve fázi plánování, tak i v průběhu rekonstrukčních prací,“ vzpomíná pan Vladislav. 

2NP v průběhu rekonstrukce2NP v průběhu rekonstrukceZdroj: xella.cz

Projekt rekonstrukce zbylých částí rodinného domu prošel stavebním řízením a když bylo vydáno stavební povolení, mohl se mladý pár pustit do přestavby II. NP a zadních přístaveb domu

Zatímco v průběhu první fáze šli až k základům domu, ve druhé fázi začali od střechy a její kompletní přestavby. Propojením prostor bývalé půdy a nových přístaveb vzniklo v domě další pěkné a komfortní bydlení s podlahovou plochou kolem 110 m2. To už je nyní stavebně hotové, ale zbývají dokončovací práce a vybavení interiéru. Po dokončení této třetí fáze se do něj přestěhuje mladý pár. Přízemní bytovou jednotku s cca 70 m2 uvažuje pan Vladislav s partnerkou koncipovat jako bydlení pro rodiče.

foto dvorku v průběhu rekonstrukcefoto dvorku v průběhu rekonstrukceZdroj: xella.cz

Pórobetonové stavební prvky Ytong sehrály v rámci rekonstrukce významnou roli

Na obvodové stěny se zateplením použili stavebníci tvárnice Ytong Univerzal 250 mm, na částech řadového domu sousedících s vedlejšími domy jsou přizdívky z příčkovek Ytong 100 mm. V jedné části domu, kde kvůli prostoru nebylo možné instalovat zateplení, jsou tvárnice Ytong Lambda YQ 450 mm, které mají požadované tepelněizolační vlastnosti i bez zateplení. V zadní části s přístavbami, které jsou zcela nové, využil mladý pár z širokého sortimentu stavebních prvků Ytong pro hrubou stavbu kromě tvárnic a příčkovek Ytong i strop Ytong Ekonom.

Část stropu bude využívána jako terasa, zbytek bude realizován ve formě zelené střechy. Na oknech počítá mladý pár s venkovními okenními žaluziemi, a tak už v době rekonstrukce zabudoval do domu podomítkové žaluziové kastlíky Ytong, které tvoří schránku pro dodatečnou montáž venkovní stínicí techniky.

foto dvorku po rekonstrukcifoto dvorku po rekonstrukciZdroj: xella.cz

„Ytong jsme vybrali z prostého důvodu – jako stavebníci realizující rekonstrukci domu poprvé a navíc svépomocí, jsme chtěli materiál, který je i pro laika jednoduchý, přesný, spolehlivý a snadný na zpracování, manipulaci a na zdění. Toto očekávání se v praxi zcela potvrdilo. Pracovalo se nám s ním dobře a rychle, například vyzdění zadní části s novou přístavbou jsme ve dvojici s naším známým vyzdili během víkendu. Ze služeb firmy Xella jsme využili službu Ytong mistra, kterou stavebníkům určitě doporučuji: pán mistr přijel přesně v domluveném termínu, udělal, co bylo potřeba a především nám poradil, jak máme dále pokračovat,“ uzavírá povídání pan Vladislav.

pohled na dům z ulice po rekonstrukcipohled na dům z ulice po rekonstrukciZdroj: xella.cz