Klasický obrázek a stále stejná písnička. Pětadvacet dětí ve třídě, dvě učitelky, které i kdyby se přetrhly, nemůžou dát dětem víc, než co jim možnosti dovolí, vycházka pěkně ve dvojicích, neběhat, nekřičet a hlavně se neušpinit. Jídlo, které mnohé odnaučí jíst, obzvlášť když musí dojíst i to, co se jim opravdu protiví.

Dneska už to jde ale i jinak. Vznikají dětské skupiny, lesní školky a kluby. Podobným případem je i školka Na dvorku v Plzni Koterově. Již desátým rokem sem vodí rodiče své děti, protože chtějí, aby se rozvíjely v malých skupinkách v rodinné atmosféře, v laskavé a vždy otevřené náruči zkušených pedagogů, aby se učily vzájemnému porozumění a respektování pravidel, aby se stravovaly zdravě a aby většinu dne trávily venku pohybem, volnou hrou i řízenou činností. Ke třídám Na vejminku, Na dvorku a Na kopci letos přibyde i nové zázemí Za humny. „Rádi trávíme čas s dětmi v přírodě, příroda sama, je tou nejlepší učebnicí. Proto jsme se rozhodli přizpůsobit prostory hned za naším selským stavením a sadem. Jsme rádi, že nás finančně podpořil Nadační fond Zelený poklad, díky kterému jsme se do projektu mohli pustit. Pozemek za školkou jsme oplotili, vyčistili, upravili, pořídili maringotku a nyní dál pracujeme na dobudování přírodního zázemí, kde bude fungovat lesní klub, ale i odpolední kroužky, víkendové workshopy a letní tábory.“ Vysvětluje majitelka školky, Radka Janoušková.

Rodiče na školce oceňují i přítomnost pedagoga-muže. Adama zbožňují všechny děti, i ty nejmenší, které z jeho vousů měly zpočátku respekt. „Jsem přírodní typ, nejraději seberu děti a jdu s nimi do lesa. Lesy, louky i řeka v okolí poskytuje nekonečné možnosti, jak děti rozvíjet, ať už pohybově, rozšiřováním znalostí různého zaměření i učení se vztahům vůči druhým, vůči samotné přírodě… Rád podporuji děti v jejich přirozenosti a objevuji jejich charaktery. Dávám jim dostatek prostoru, aby byly samy sebou a zároveň jim stanovuji mantinely, v kterých se budou jednou pohybovat i v životě.“ říká jeden z průvodců, Adam Pešek.

Děti z koterovské školky sice tráví hodně času z denního programu venku, často zablácení od hlavy až k patě, mají ale i spoustu jiných zážitků. Za nevlídného počasí chodí do tělocvičny, často navštěvují divadla, během roku chodí plavat, bruslit, lézt na stěnu, naučí se lyžovat buď na jednodenních akcích nebo týdenním kurzu, jezdí na různé poznávací výlety a na školku v přírodě, kde opět okusí spoustu nevšedního.

„Jsem nesmírně vděčná za to, že školka Na dvorku splňuje vše, co si přeju, odpovídá životnímu stylu naší rodiny a výchova doma a ve školce se hezky prolíná. Děti zde prožijí krásný kus svého dětství a to je pro mě, jako mámu, zásadní.“ uvedla jedna z maminek. 

Plzeň, 27.3.2023
Autor: Anna Pešková, kuliskovaa@gmail.com
www.skolkanadvorku.cz